Hlavní obsah
Psychologie a seberozvoj

Narcis ti řekne, že jsi blázen. Jen aby zakryl, že je prázdný on sám

Foto: freepik.com

Říká, že jsi nemocná. Že potřebuješ terapii. Že jsi labilní, hysterická, magor. Ale ve skutečnosti si tě jen podává, protože se bojí. Ne tebe , ale tvé síly, tvé autenticity, tvého odporu. Narcista nepřijme, že problém je v něm.

Článek

Nálepky jako štít: „Ten druhý je nemocný. Ne já.“

Jedna z nejčastějších taktik narcisticky orientované osobnosti je psychologická projekce. Označkování druhého jako narušeného. Diagnostikování bez diplomu. „Ona je hysterická. On je blázen. Oni jsou toxičtí.“
Navenek to zní logicky. Racionálně. Chladně. Ale motiv je čistý strach.

„Narcista často používá jazyk terapie a psychologie jako mocenský nástroj,“ vysvětluje psycholožka Dr. Ramani Durvasula. „Používá termíny jako ‚toxický‘, ‚manipulativní‘, ‚narušený‘ – aby udržel sebe ve světle normálnosti. Aby zpochybnil realitu druhého člověka.“

V překladu: když narušíš jeho obraz světa, staneš se hrozbou. A hrozby se neřeší diskusí – ale diskreditací.

Terapie? Tu potřebuješ ty, ne já

Narcistická osobnost často odmítá jakoukoli hlubší introspekci. Terapii považuje buď za zbytečnou, nebo za hrozbu. A pokud už na ni přistoupí, většinou jen proto, aby něco dokázal(a). Ne aby se něco změnilo.

„Narcistická porucha osobnosti je extrémně rigidní a defenzivní,“ říká MUDr. Petr Možný, psychiatr specializující se na poruchy osobnosti.
„Na terapii dorazí jen pod tlakem – kvůli soudu, partnerovi, práci. Ale reálná vnitřní práce nenastává. Místo toho se snaží kontrolovat situaci, terapeuta i vyprávění.“

Takže pokud doufáš, že si „uvědomí, co dělá“, připrav se na zklamání. On – nebo ona – to ví. Ale nechce se měnit. Jen kontrolovat.

Když začneš pochybovat o sobě, jejich práce je hotová

Dlouhodobé soužití s narcistickou osobností tě nevyčerpá tím, co dělá. Ale tím, co to udělá s tebou. Přestaneš si věřit. Začneš se ptát, jestli jsi fakt přehnaný/á. Citlivý/á. Hysterický/á. Nejsi. Jen jsi byl(a) v prostředí, kde tvoje emoce byly systematicky zpochybňovány.

Tohle se jmenuje gaslighting – forma psychické manipulace, která tě dovede k tomu, že vlastní realita se ti rozpadne pod rukama.

„Oběti narcistické manipulace často trpí posttraumatickými symptomy i dlouho po ukončení vztahu,“ potvrzuje psychoterapeutka Pavla Koucká. „Nevěří sami sobě, nepoznají hranice, cítí se v permanentní vině.“

A co se stane, když se z toho konečně vymaníš?

Narcista se nezhroutí. Nerozpadne. Zahájí show.
Okamžitě si najde nového partnera, nové přátele, nové publikum. A bude předstírat, že je šťastný/á jako nikdy. Jeho sociální sítě se promění ve výkladní skříň dokonalosti.

Ale jen na chvíli.

Protože za scénou se už opakuje stejný vzorec: kontrola, izolace, přepis reality. Narcistická osobnost nehledá partnera. Hledá publikum. A když ho nezrcadlíš, jsi problém.

Největší síla? Nehrát tu hru

Odejdeš. A bude tě to lákat – pomstít se, vysvětlit, přivést ho/ji k pravdě. Ale právě to je past.

„Narcista krmí své ego jakoukoli emocí – pozitivní i negativní,“ říká americká psycholožka Dr. Kristen Milstead.
„Nejsilnější zbraní není křik ani obvinění. Je to ticho. Odejít. Nevracet se. Nechat je, ať se topí v tom, co sami vytvořili.“

Narcista nepotřebuje, abys byl(a) blázen.
Stačí mu, když uvěříš, že jsi.

A v tom je ta největší lež, které můžeš podlehnout. Protože jsi nebyl/a nemocný/á. Jen jsi přežil/a něco, co by zlomilo i silného člověka.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz