Hlavní obsah
Psychologie a seberozvoj

Nudit se je luxus, který jsme si zakázali

Foto: Freepik.com

V každé volné chvíli saháme po mobilu, sledujeme, posloucháme, reagujeme. Ztratili jsme schopnost být jen tak – sami se sebou, v tichu, bez podnětů. A tím jsme přišli o něco zásadního: o vnitřní klid, kreativitu i skutečný kontakt se sebou samotnými.

Článek

Nuda není prázdnota, ale prostor

Nuda byla kdysi přirozenou součástí každodenního života. Dnes ji považujeme za selhání – známku nevyužitého času, neproduktivního bytí. Ve skutečnosti ale jde o přirozený a zdravý stav mysli.

„Nuda je forma duševní pauzy. Je to prostor, kde se začíná tvořit, zpracovávat a spojovat,“ říká psycholožka Sandi Mann z University of Central Lancashire, která se nudu vědecky zabývá. Ve své studii z roku 2014 zjistila, že lidé, kteří se před kreativním úkolem několik minut nudili, byli nápaditější než ti, kteří byli neustále zaměstnaní.

Mozek v těchto chvílích přepíná do tzv. výchozího režimu (default mode network), který umožňuje hlubší reflexi, kreativní myšlení a vnitřní zpracování emocí.

Neustálá stimulace nás paradoxně vyčerpává

Snažíme se „využít čas“ – ale tím, že každou mezeru ve dni vyplňujeme konzumací obsahu, ztrácíme prostor k odpočinku. Výsledkem je únava, roztěkanost a psychická přetíženost.

Podle psychologa a autora knihy The Shallows Nicholase Carra „neustálý příliv informací fragmentuje naši pozornost a oslabuje schopnost hlubšího soustředění.“ Není divu, že se cítíme unavení, i když většinu dne sedíme.

„Mozek není navržen k tomu, aby byl nonstop aktivní. Stejně jako svaly, i mysl potřebuje fáze uvolnění,“ upozorňuje klinický psycholog Radkin Honzák.

Ticho bolí – protože jsme ho odnaučeni

Když si konečně sedneme a nic neděláme, často zažijeme nepříjemný pocit – neklid, úzkost, vtíravé myšlenky. Neznamená to, že s námi něco není v pořádku. Znamená to jen, že jsme zapomněli být sami se sebou.

„Schopnost být chvíli v klidu, bez stimulace, je dnes téměř revoluční. Nuda nás konfrontuje s vnitřním světem – a právě to bývá nejtěžší,“ říká psychoterapeutka Kateřina Duchoňová.

Návod na nicnedělání

Jak se tedy znovu naučit nudit – nebo spíš: být?

  • Nech mobil ležet. Aspoň 10 minut denně si dopřej zónu bez obrazovek.
  • Dívej se z okna. Nečekej, že „tě něco napadne“. Jen buď.
  • Choď bez sluchátek. Cesta do práce pěšky může být meditací.
  • Nepotlačuj nudu. Pozoruj ji. Zkus v ní chvíli zůstat.

Ticho je zpočátku nekomfortní. Ale s každým dnem je klidnější. A časem začne pracovat pro tebe.

Závěr: Ztracený čas, který ti něco vrátí

Nemusíme se stále zlepšovat, nezastavit, vyplňovat každou vteřinu. Někdy právě ve chvíli, kdy nevíme co dělat, děláme to nejdůležitější: slyšíme sami sebe.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz