Hlavní obsah
Názory a úvahy

Umělá inteligence nás všechny zničí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Technologické osobnosti volají po odkladu vývoje umělé inteligence. Itálie jako první západní země zakázala ChatGPT. Zvažuje to i Německo. Na co ještě čekáme?

Článek

Nový chatbot s umělou inteligencí baví internet. Je to nevinná zábava, říkáte si možná. Neil Postman ve své knize Ubavit se k smrti srovnal dvě dystopické vize: Orwellovu a Huxleyovu. Napsal: „Orwell se obával těch, kteří by zakázali knihy. Huxley se obával, že by nebyl důvod knihy zakazovat, protože by nebyl nikdo, kdo by chtěl nějakou číst. Orwell se obával těch, kteří by nám odpírali informace. Huxley se obával těch, kteří by nám jich dali tolik, že by nás uvrhli do pasivity a egoismu. Orwell se obával toho, že by byla pravda před námi skryta. Huxley se obával toho, že by pravda utonula v moři bezvýznamnosti. Orwell se obával, že se staneme nesvobodnou kulturou. Huxley se obával, že se staneme kulturou zcela zaujatou obdobou smyslových filmů, heče peče a her s odstředivým míčem. Jak Huxley poznamenal v Brave New World Revisited, zastánci občanských svobod a racionalisté, kteří vždy varují před tyranií, zapomněli na téměř nekonečnou lidskou touhu po rozptýlení. Huxley dodává, že v 1984 jsou lidé ovládáni způsobovanou bolestí. V Konci civilizace jsou ovládáni způsobovanou rozkoší. Ve zkratce, Orwell se obával, že nás zničí to, co nenávidíme. Huxley se obával, že nás zničí to, co milujeme.“

Jak jistě vidíte kolem sebe, Huxleyova vize má navrch. Milujeme ChatGPT a další uměle inteligentní aplikace, které nám působí rozkoš. Nejvíce rozkoše nám působí síťovka Pornpen. Jen počkejte, až se k tomu generátoru dvourozměrných nahotinek promptně přidá rozměr třetí, třeba ve formě AI-poly, umělohmotného inteligentního polymeru, který se pomocí 3D tisku vytvaruje - no přesně, jak budete potřebovat (jo a můžete tomu říkat třeba výtvor). Heče peče!

Co na to sám ChatGPT? „Z mého pohledu současná společnost má spíše blíže k dystopické vizi Huxleye než Orwella. Ve světě, který se neustále rozvíjí a stává se stále více digitálním a globálnějším, jsou lidé často ovlivňováni masovou kulturou a mediálním průmyslem, které často podporují konzumní a povrchní životní styl. Osobní svoboda a zodpovědnost se stávají často podružnými ve srovnání s pohodlím a zábavou, což může vést ke ztrátě schopnosti kriticky uvažovat a aktivně se podílet na společnosti.“

Ale že by nás ubavila k smrti, samozřejmě stylem nenásilné komunikace, popře. Je vychytralá (ta AI). Vychytrali jsme ji. Přeje vám pouze příjemnou zábavu…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám