Článek
Žijeme v neklidné době. Svět se neustále mění, technologie i společnost se vyvíjejí a tempo změn je rychlejší než kdy dřív. To, co bylo kdysi postupné, dnes nabírá na rychlosti – dynamika života se stupňuje a s ní i výrazné zdražování. V posledních několika letech jsme zažili obrovské změny, které zásadně ovlivnily náš každodenní život.
Z prostorného bytu do garsonky za stejné peníze
Podělím se o svou zkušenost s bydlením v Praze. Ano, opět Praha. Ačkoliv ceny nemovitostí a nájmů rostly všude, tady se vyšplhaly do závratných výšin. Za malý byt 1+kk (42 m²) jsme v roce 2021 platili 13 500 Kč měsíčně, a s elektřinou nás celkové náklady vyšly na 14 000 Kč. Žádný luxus - bez balkonu a vybavení, jen základní kuchyňská linka, sprchový kout a šatní skříň. Byt byl orientovaný na sever, takže celoročně bez přímého slunečního svitu.
Ke zdražování nájmu docházelo každoročně, takže během tří let vzrostl nájem o více než 3 000 Kč. Náklady na elektřinu se za stejnou dobu zdvojnásobily. V loňském roce nám pronajímatel oznámil, že tentokrát se bude nájem zvyšovat o 4 000 Kč.
Pozn.: Podle § 2249 občanského zákoníku může pronajímatel zvýšit nájemné maximálně o 20 % za poslední tři roky, a to pouze do výše obvyklého nájemného v dané lokalitě.
V dané lokalitě nebyla situace o nic lepší, takže bychom na takové zvýšení pravděpodobně přistoupili. Nakonec se však pronajímatel rozhodl nájemní smlouvu ukončit s odůvodněním plánované rekonstrukce. Rekonstrukce představovala pouhou úpravu, která spočívala v rozdělení místnosti na dvě menší, údajně za účelem zlepšení komfortu bydlení. Ve skutečnosti, je to způsob, jak zvýšit nájemné. Byt nad námi s touto „úpravou“ se nabízel o 8 tisíce Kč dráž.
Dalo by se říct, že by to udělal každý pronajímatel, kdyby měl tu možnost. Jeho hlavním cílem je samozřejmě zisk, což je pochopitelné. Avšak v době, kdy náklady na bydlení ukrajují více než 60 % příjmů, se situace stává alarmující a pro mnohé finančně vyčerpávající.
Kromě jiného nám pronajímatel chtěl ukončit nájem ještě v ten samý měsíc, kdy nám tuto skutečnost oznámil. Po vzájemné dohodě nám bylo umožněno odstěhovat se o měsíc později. Nicméně jsem trvala na dodržení tříměsíční výpovědní lhůty, jak stanovuje zákon. Bohužel, porušování zákona v oblasti nájemního bydlení není výjimkou. Časté jsou případy, kdy pronajímatelé nezákonně zakazují chov domácích zvířat, nevracejí kauce bez řádného důvodu apod.
Pozn.: Občanský zákoník v § 2287 stanovuje, že výpovědní doba z nájmu bytu je tři měsíce a začíná běžet od prvního dne měsíce následujícího po doručení výpovědi.
Pro lepší představu – před sedmi lety jsme se stěhovali do bytu 2+kk (68 m²) s terasou, vanou a nadstandardním vybavením. Tehdy mi 20 tisíc měsíčně připadalo jako vysoká částka, kterou si může dovolit jen málokdo. Přesto jsme za něj platili stejnou sumu, jakou bychom dnes dali za náš předchozí byt po jeho dalším zdražení.
Více rohlíků, méně metrů čtverečních
Politici neustále zdůrazňují růst průměrné mzdy. Ano, na papíře čísla vypadají slibně, ale skutečnou hodnotu peněz odráží jejich reálná kupní síla. Někteří srovnávají růst průměrné mzdy s množstvím nakoupených rohlíků. Ano, dnes si jich můžeme dovolit více, ale u nemovitostí je situace zcela opačná.
Nechci spekulovat, kdo za to může. Současná vláda obviňuje tu minulou, zatímco ta se brání stejnou rétorikou. Česká národní banka viní vládu, vláda zase ČNB. V tomhle začarovaném kruhu se zorientovat není snadné. Jedno je jisté – nikdo kompetentní to neřeší a v dohledné době ani řešit nebude.
Celá situace přirozeně nahrává těm, kteří vlastní více nemovitostí a mohou je draze prodávat nebo pronajímat. Někteří tvrdí, že nebýt investičních bytů, ceny by nerostly tak dramaticky. Developery navíc téměř nic neomezuje, takže si mohou diktovat podmínky trhu. Co si budeme nalhávat, konkrétní úředníci mají svou cenovku. Takže pokud člověk nemá možnost zdědit nemovitost, pravděpodobně na vlastní bydlení nikdy nedosáhne.
Bytová situace je zoufalá a jen tak se nezlepší a bohužel se zdá, že nás čeká ještě horší období. Ceny nadále rostou, dostupnost bydlení klesá a otázka bydlení se stává jedním z nejpalčivějších problémů dnešní doby. Proto pravděpodobně tento problém vyřeší problém ještě větší.