Hlavní obsah
Finance

Jsme tu sami? Pojistka proti UFO existuje a vyplácí více než Sportka

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay.com
16. 2. 13:29

Sestřelování neidentifovatelných objektů (UFO) vyděsilo mnoho lidí. Jaký je pohled pojišťoven na případné škody?

Článek

Věřte tomu nebo ne, i pojištění proti UFO existuje. Také UFO vám může způsobit škodu na zdraví nebo poškodit majetek. Některé pojistky jsou spíše úsměvné (alespoň tedy z dnešního pohledu a stupně poznání), jisté škody mohou být kryty i z běžného pojištění nemovitosti.

Únos mimozemšťany

Pojištění proti únosu mimozemšťany bylo vymyšleno agenturou Saint Lawrence na Floridě, a to již v roce 1987. Svým způsobem se jedná ale spíše o vtip, posuďte sami.

Pojistné plnění ve výši deset milionů dolarů, které by mohl ocenit i výherce Sportky, je vyplaceno jen v případě únosu mimozemšťany. Cena pojištění je dnes téměř na 25 dolarech, začínala na necelých deseti. Tvůrce tohoto pojištění zjevně zastával názor, že když prodáte pojištění příliš levně, lidé si budou myslet, že nic nestojí.

Jenže i v případě tohoto pojištění je nutné číst podmínky. Aby byla žádost uznána, musíte získat podpis mimozemšťana na palubě. A nových smluv dostanete členskou kartu a můžete ji naskenovat, a pak můžete podat žádost o plnění tímto způsob – pokud dokážete přemluvit mimozemšťany, aby vám ji nechali naskenovat. To je dost přísné, že? Je tu však ještě jeden háček. Desetimilionové plnění se vyplácí sazbou jeden dolar ročně po dobu deset milionů let.

Aby toto pojištění zafungovalo, tak mimozemšťan musí být vaším kamarádem, a ještě vám dát napít nějakého nesmrtelného zeleného likéru.

Toto omezení v podmínkách však zjevně prodeji pojištění nebrání. Pojistek se prodali tisíce.

Pojistka proti mimozemšťanům se nenabízí jen v Americe. Dle novinových článků několik londýnských firem v minulých letech prodalo ve spolupráci s Lloyd´s (po celé Evropě) desítky tisíc pojistek proti únosu mimozemšťany. Samozřejmě opět budete muset předložit důkaz o události, abyste mohli uplatnit nárok. Tentokrát jsou podmínky příznivější: musíte projít testem na detektoru lži a poskytnout videozáznam nebo svědka třetí strany. Nabízeno mělo být i pojištění pro případ, že vás sní mimozemšťan a také pojištění pro případ zničení vašeho majetku v souvislosti s UFO.

Poškození majetku v souvislosti s UFO

Pokud by se UFO zřítilo či přistálo na vašem domě, může být škoda kryta v rámci běžného pojištění vašeho domu. Pojišťovny běžně kryjí „pád letadel“ a „pád předmětů“ (z důvodu působení zemské gravitace). Pojišťovny se různí v tom, co si pod těmito riziky představují.

Například u největší pojišťovny u nás (z pohledu předepsaného pojistného v neživotním pojištění), nepochodíte. V pojistných podmínkách se u pádu letadla uvádí:

„Pádem letadla se rozumí zřícení nebo náraz pilotovaného letadla, jeho dílů nebo nákladu (včetně případů, kdy letadlo odstartovalo s posádkou, přičemž posádka v důsledku události předcházející jeho nárazu nebo zřícení letadlo opustila). Pilotovaným letadlem se pro účely tohoto pojištění rozumí letadlo nebo jiné zařízení těžší než vzduch určené k létání s nejméně jednočlennou lidskou posádkou.“

Z definice letadla je zřejmé, že se toto pojištění na UFO nevztahuje. U druhého rizika „pádu těles“ pojišťovna uvádí: „Volným pádem se rozumí pohyb tělesa, při kterém počáteční rychlost tělesa je nulová a kromě zemské gravitační síly na těleso nepůsobí žádná další cílená síla. Pojištění se nevztahuje na poškození nebo zničení předmětu pojištění, k němuž došlo přímo nebo nepřímo vrženými, hozenými, vystřelenými nebo létacími tělesy.“

Opět tedy bez šance…

Některé pojišťovny však s UFO počítají a výše popisovaná omezení v jejich pojistných podmínkách nenajdete. Do rizika „pád letadel“ zahrnují i zřícení balónu nebo jiných létajících zařízení, jejich částí nebo jejich nákladu a také pád vesmírných a nebeských těles. V takovém případě by škoda byla likvidní.

Pojišťovny se nerůzní jen v přístupu k UFO a čínským balonům, ale také v pohledu na zemětřesení či válku. To neznamená, že pojištění extrémních situací má být tím nejdůležitějším kritériem pro výběr pojištění. Dobře to však ilustruje, jak výrazně se různí slovník pojmů pojišťoven a jak důležité je vědět, jakým způsobem postupovat při výběru optimálního pojištění.

Související články:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Balóny

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz