Hlavní obsah
Psychologie a seberozvoj

Psychiatr, učitel a kouč radí, jak prožít spokojený důchod

Foto: Pixabay.com

Důchod není konec. Je to příležitost začít znovu – ale jinak.

Článek

Smysluplně a spokojeně prožitý důchod je tématem, kterému se věnují experti z různých oblastí – od sociologie a psychologie až po finance. Odchod do důchodu totiž není jen ekonomická otázka, ale zásadní životní přechod, který ovlivňuje identitu, vztahy i každodenní prožívání.

Na stáří máme každý jiný talent

Stárnutí se věnoval například i nedávno zesnulý psychiatr Cyril Höschl. Podle něho mezi lidmi existují rozdíly dané genetickou výbavou, výchovou, rodinnou tradicí i způsobem života. Ve schopnosti zvládat své stáří jsme různě talentovaní.

Existují však obecné zásady, které zvyšují pravděpodobnost, že své stáří zvládneme a kognitivnímu úpadku, který provází různé demence, do jisté míry zabráníme. Patří k nim obecné zásady zdravého životního stylu, především pohyb. Je mnohem účinnější než různá dietní omezení.

Podobná pravidla platí v oblasti duševního zdraví. Do nejvyššího věku je třeba udržovat aktivitu. Můžeme začít tím, že se do nejvyššího věku snažíme vykonávat nějakou duševní činnost. Pokud máme štěstí, je to třeba naše povolání. Zkuste ale i luštit křížovky, hrát šachy, stýkejte se s lidmi, protože sociální síť vytváří stálé nároky na duševní aktivitu.

Je důležité mít někoho, komu můžeme věřit, komu se svěříme, s kým sdílíme své starosti. Může to být přítelkyně, sousedka, kamarádi v hospodě na vesnici. Je důležité najít si pro sebe takového člověka.Opuštěnost je totiž významný rizikový faktor pro rozvoj deprese ve stáří a pro sebevražednost, která je právě v nejvyšších věkových kategoriích vysoká. Sociální izolace snižuje odolnost ke stresu. Čili „mít svého člověka“, vnímat lásku, je ochranný faktor před negativními vlivy opuštěnosti, stresu a deprese.

Toto bychom v důchodu dělat neměli

Čím starší jsme a budeme, tím více se utvrzují naše myšlenkové programy. Například spirituální učitel Deepak Chopra však vybízí lidi, aby se na důchod dívali jako na příležitost pro nový, hlubší způsob bytí – s důrazem na vnitřní klid, spojení se sebou a smysluplnost. Chopra tvrdí, že věk je z velké části mentální konstrukt, a že naše tělo i mysl mohou zůstat vitální, pokud žijeme v souladu s vnitřní harmonií.

Na otázku, jakou chybu lidé při vnímání stárnutí dělají, odpovídá, že jeden z irelevantních příběhů, které si lidé sami sobě v důchodu říkají, zní: „Toto byste neměli ve vašem věku dělat.“

Neodcházejme do důchodu od něčeho, ale k něčemu

Jistá část naší identity je chtě nechtě spojena s naším pracovním titulem. Abychom však mohli prožít smysluplný a naplněný důchod, tak se musíme naučit za tento koncept posunout. Budování nové identity v důchodu je obzvláště přínosné.

Častou radou je „zůstat v důchodu aktivní“. Ale co to konkrétně znamená? O jaké aktivity by se mělo jednat? Mělo by se jednat o aktivity, které přináší hlubší smysl a význam. To je velmi obecné. Důležité je si uvědomit, jaké jsou naše potřeby. A ty se snažit naplnit i ve vyšším věku.

To je jedna z mnoha myšlenek knihy Purposeful Retirement od kouče Hyruma W. Smithe (bývalý předseda a CEO FranklinCovey a uznávaný odborník na time management). Jedním z nejlepších nápadů v této knize je najít si mentora pro odchod do důchodu, kterým je někdo, kdo již do důchodu odešel a který nám může pomoci přizpůsobit se. Na tento přechod je potřeba se podle Smithe začít připravovat ideálně 2 až 3 roky před odchodem do důchodu.

Pro spokojený důchod je také důležité neodcházet do důchodu od něčeho, ale k něčemu. Péče o vnoučata je nepochybně smysluplnou součástí důchodu, ale neměla by být jedinou složkou naplněného důchodu. Klíčové je neomezit se jen na jednu roli (např. být „jen prarodičem“). Je také dobré si najít cíl, pro který budeme zapálení, a tomu se věnovat. Podle Smithe jsou cestování a volný čas zábavné asi rok, ale pak budeme chtít dělat něco víc, než jen sloužit sami sobě. Možnost předávat nabité zkušenosti dál je krásná myšlenka a může i v důchodovém věku přinášet spoustu radosti.

Spokojený důchod nemá jednotný návod

Spokojený důchod nemá jednotný návod. Je to osobní cesta – hledání rovnováhy mezi tím, co nám dává smysl, a tím, co nám dovolí tělo i okolnosti. A právě v tom hledání může spočívat jeho skutečná hodnota. Vzhledem k tomu, že však talent na zvládání stáří máme každý jiný, není od věci si čas od času přečíst a poslechnout rady odborníků.

Jaká rada či zkušenost pomohla se zvládáním stáří vám? Podělte se s ostatními v diskusi.

Zdroj:

http://www.hoschl.cz/files/3594_cz_hoschl_55+.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=s0NQKT9h5FY

Kniha H. W. Smith: Purposeful Retirement (How To Bring Happiness and Meaning to Your Retirement)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz