Hlavní obsah

Otec měl ve své pracovně uzamčený sešit. Po jeho smrti jsem ho otevřela a zjistila, kým opravdu byl.

Celé dětství jsem strávila v domě, kde měl táta svou „nedotknutelnou“ pracovnu. Byla to malá místnost v patře, kam jsme měli všichni přísně zakázaný vstup.

Článek

Dveře byly vždy zamčené, a když jsme se jako děti ptaly proč, jen se usmál a řekl: „To je moje království. Každý potřebuje svůj svět, víš?“ Maminka to respektovala. A my časem taky.

Táta byl klidný, rozvážný muž. Učil na gymnáziu literaturu, miloval klasickou hudbu, křížovky a večery u krbu s knihou v ruce. Nikdy nezvedal hlas, nikdy se nerozčiloval. Ale zároveň si vždy držel jistý odstup. Jako by část jeho světa byla pro nás nedostupná. A my jsme se nikdy neptali proč.

Když zemřel – náhle, bez varování, infarkt ve spánku – museli jsme se s bratrem pustit do úklidu jeho pracovny. Po letech jsme konečně otevřeli dveře a stoupli si do místnosti, která jako by zamrzla v čase. Na stole ležel psací stroj, kalendář z minulého roku, a všude kolem stěn byly knihy, sešity, papíry. Ale jeden předmět nás upoutal hned – kožený sešit se zámkem, uložený v zásuvce psacího stolu. Byla na něm nalepená jmenovka se třemi slovy: „NEOTVÍRAT. NIKDY.“

Srdce mi bušilo. Ten sešit byl jasně důležitý. Dali jsme si s bratrem chvíli na rozmyšlenou – ale nakonec jsme věděli, že ho otevřeme. Nešlo jinak. Klíček jsme našli v přihrádce mezi mincemi.

Když jsem sešit otevřela, dýchla na mě úplně jiná stránka člověka, kterého jsem celý život znala jen zvenčí. Nebyl to deník. Byly to výpovědi. Zpovědi. Příběhy. Každá stránka byla o někom jiném. O ženě, která utekla z domova. O mladém vojákovi, který se vrátil z války s výčitkami. O dítěti, které v noci vídalo stíny. O starci, který každý večer telefonoval mrtvé manželce.

A pak jsem pochopila. Nebyly to vymyšlené příběhy. Byly skutečné. Byly tam daty, jmény, místy. Byla to svědectví lidí, kteří se na něj obraceli. Ne jako na učitele. Ale jako na… zpovědníka. Důvěrníka. Psychologa? Kněze?

Každý příběh měl tichý, citlivý komentář. Někdy jen otázku. Jindy návrh. Občas dopis na rozloučenou, občas prosba o pomoc. Můj otec zjevně léta vedl tajný život člověka, za kterým přicházeli ti, kdo neměli jinam jít. Mluvil s nimi, psal si jejich příběhy, někdy jim poslal anonymní dopis s radou. Nikdy jim neřekl, kdo je. A nikdy to neřekl ani nám.

Na poslední stránce bylo napsáno:
„Možná jednou někdo tenhle sešit otevře. A možná mi to bude mít za zlé. Ale pokud jsi to ty – moje dcero – chci, abys věděla, že jsem nemohl být jen pozorovatelem. Lidé potřebují být slyšeni. A někdy je to jediné, co jim můžeš dát.“

Zůstala jsem sedět v jeho křesle dlouhé hodiny. Když jsem zavřela sešit, držela jsem ho v náručí jako poklad. Ne protože bych byla hrdá. Ne protože bych byla zklamaná. Ale protože jsem najednou cítila, že tátu znám víc než kdy dřív.

Nedokonalého. Tichého. A silného.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz