Článek
Všichni si domů v předvánoční čas pořizujeme adventní věnec a první neděli v prosinci zapalujeme první svíčku. Věnec si každý vybere nebo koupí podle vlastního vkusu. Někdo má rád barevné mašličky a doplňky. Jiní zase dají přenost přírodním materiálům nebo ovoci jako je sušený pomeranč nebo citrón? Co ale vlastně o adventním věci víme? Nebo respektive nevíme? Kde se tato tradice vzala a jak má vypadat tradiční výzdoba věnce?
Děti nedočkavé Vánoc
O historii adventních věnců se rozepsal i web rádia Frekvence 1. Jak ten uvádí, tato tradice je skutečně bohatá. Ačkoliv se jedná o ryze křesťanskou tradici, inspirace mohla vzniknout od židovského svátku světel neboli Chanuky, o které se zapaluje osm svíček na velkém svícnu. Zvyk adventního věnce však vznikl před 150 lety v sirotčinci v Hamburku. Tam působil jako vychovatel a pedagog mladý Johann Hinrich Wichern. Toho se děti stále dokola ptaly, kdy už konečně budou Vánoce. Učitel jim tedy vyrobil ze starého dřevěného kola podobu dnešního adventního věnce, kde bylo 19 malých červených svíček a 4 bílé svíčky, Děti zapálí každý den jednu červenou svíčku a každou neděli pak tu bílou. Nápad se začal šíři rychlostí blesku a poprvé byl věnec pro veřejnost umístěn v protestanském kostele v Cáchách. Ve 20. století ho přijala katolická církev. Klasické adventní věnce se zavěšovaly na stuhách.
Co symbolizuje barva svíček?
Zajímavostí je, že oficiálně patřila vždy k adventu fialová barva. Ta totiž představovala hojnost a noblesu a navíc tuto barvu oblékal i kněz. Tři fialové svíčky by pak měla doplňovat jedna růžová. Ta symbolizuje naději a zrození. Tradic ohledně barvy svíček však vzniklo více. Dnes už pravděpodobně málokdo barvi řeší, ovšem dříve někdo tolik svíčky červené nebo zlaté. Červená barva se často používala v protestantských rodinách a měla znamenat Kristovu prolitou krev, zlatá potom symbolizovala dobrotu. Bílá je zase tradičně sváteční barva v západní Evropě. Zajímavostí je, že například ve Velké Británii mají na věnci čtyři červené svíčky s jednou bílou uprostřed.
Je jen na každém z nás, jak si věnec ozdobí. Ten samostatný slaměný by měl ovšem symbolizovat věčnost a měl by odhánět i zlé duchy. Květinářství i specializované obchody ovšem dnes nabízí různé varianty věnců. Na výzdobu se používají mašličky, hvězdičky, pentle, sušené pomeranče, citróny, jablíčka, skořice, různé větvičky a další.
Zdroj: Frekvence 1, KudyzNudy.cz