Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ratko Mladić: Šedá eminence Balkánu a válčený zločinec, který dodnes pyká ve vězení

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: UN International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
24. 6. 0:06

V historii lidstva se objevilo mnoho krutých jedinců, kteří páchali válečné zločiny. Jedním z nich je i Ratko Mladić, jehož jméno je spojeno se zvěrstvy a tragédiemi během jugoslávských válek, které otřásly Balkánem v 90. letech minulého století.

Článek

Vojevůdce bosenských Srbů

Ratko Mladić se narodil 12. března 1942 v izolované obci Božanovići, která se nachází v dnešní Bosně a Hercegovině (tehdy na území Jugoslávie). Byl vychován v rodině, která měla vojenskou tradici, a to ho později inspirovalo k vstupu do armády. Jeho otec byl partyzánský vůdce a byl zabit v bojích s chorvatským fašistickým hnutím. Mladić vstoupil do Jugoslávské lidové armády a rychle se stal vojenským důstojníkem a dosáhl vysokých hodností. Když se Jugoslávie roku 1991 rozpadla, Mladić byl poslán do Kninu v Chorvastsku, kde převzal velení 9. sboru jugoslávské armády proti chorvatským silám. Poté byl roku 1992 převelen do Sarajeva, kde měl převzít kontrolu nad zbytkem armády.

Velitel armády autonomní republiky

Po smrti Josipa Broze Tita a rozpadu socialistické Jugoslávie vypukly napětí mezi etnickými skupinami, které bylo těžké udržet pod kontrolou. V této atmosféře se Ratko Mladić stal jedním z klíčových hráčů v konfliktech, které následovaly. Jen několik dní po svém příjezdu do Sarajeva byl jmenován velitelem bosenskosrbské armády samozvané autonomní Republiky srbské. Během války v Bosně a Hercegovině v letech 1992 až 1995 hrál Mladić významnou roli jako velitel bosenských Srbů. Jeho jednotky byly obviněny z mnoha hrůzných činů, včetně etnických čistek, válečných zločinů a genocidy. Nejznámějším případem je masakr v Srebrenici v červenci 1995, kdy bylo během několika dnů zabito přes 7 000 bosenských muslimů. Během obléhání Sarajeva bosenskosrbké síly používaly dělostřelectvo, minomety, kulomety i pušky na občany bez rozdílu statusu či věku.

Po obvinění se po něm slehla zem

Po skončení války byl Ratko Mladić obviněn Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy. Jeho hlavním procesem byl soud konaný v Haagu, kde čelil obvinění za masakr v Srebrenici a další zločiny spáchané během války. Proces trval několik let, a když byl Mladić shledán vinným a odsouzen k doživotnímu vězení, záhadně zmizel. Nejprve se spekulovalo, že se skrývá v Bělehradu, v květnu roku 2010 se ho zase jeho rodina pokusila prohlásit za mrtvého. Mladić se stal svého času nejhledanějším mužem Evropy, poté byl 26. května roku 2011 zajat srbskými bezpečnostními agenty v Lazarevu, ve vesnici asi 80 km vzdálené od Bělehradu. Jen o několik dní později byl vydán do Haagu a v roce 2012 se dostal před soud. V listopadu roku 2017 byla pak Mladić shledán vinným za válečné zločiny a byl odsouzen na doživotí. Dnes tak tráví své stáří ve věku 81 let ve vězení.


Zdroj: Britannica

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz