Článek
Článek Jana Moliče „Vyplatí se vůbec fotovoltaika?“ zve čtenáře na dobrodružnou cestu světem solární energie, plnou zvratů a překvapení.
Autor začíná svou solární odyseu konstatováním, že fotovoltaika je skvělá – pokud jste slunečnice nebo máte zálibu v maření energie.
V článku se dozvídáme, že v létě, kdy slunce pálí jako na Sahaře, solární panely vyrábějí elektřinu o sto šest.
Problém nastává, když tuto energii není kam uložit.
Autor s nadsázkou popisuje, že místo vypínání solárních elektráren v době přebytku energie jedou dál a vyrobená energie se maří.
Existují dokonce zařízení zvaná „mařiče energie“, která tuto přebytečnou energii spotřebovávají, což je podle autora ekvivalentní topení pánubohu do oken.
Když přijde řeč na ukládání energie do baterií, autor s humorem poznamenává, že recyklace milionů baterií bude jistě environmentálně šetrná činnost, která nám všem přinese radost a zábavu.
Přechod k vodíku je pak líčen jako brilantní nápad, ovšem s otázkou: „Kam s ním?“
Autor připomíná Nerudův problém se slamníkem a dochází k závěru, že najít vhodné místo pro uložení obrovského množství vodíku, je stejně snadné jako najít jednorožce v pražských ulicích.
Dotace na fotovoltaiku jsou dalším terčem autorova vtipného pera.
Popisuje, jak díky nim solární baroni prosperují, zatímco běžní občané platí za elektřinu více než za luxusní šampaňské.
V Německu prý provozovatelé solárních parků dostávají dotace, a proto se jim vyplatí vyrábět elektřinu i v době, kdy je spotová cena záporná.
Autor s ironií poznamenává, že v létě se dotují solární baroni a topí se pánubohu do oken.
Závěrem autor přirovnává vlastnictví fotovoltaiky k vlastnictví auta, které většinu času stojí na ulici.
Z ekonomického hlediska se takové auto nevyplatí, ovšem pocit, že se můžete někam dostat kdykoli budete chtít, vám za to asi stojí.
Stejně tak fotovoltaika může poskytnout určitý pocit soběstačnosti, i když její ekonomická výhodnost je diskutabilní.
Článek je plný sarkasmu a ironie, které poukazují na paradoxy a problémy spojené s využíváním fotovoltaiky.
Autor s lehkostí a humorem odhaluje, že cesta k zelené energii je dlážděna dobrými úmysly, ale také mnoha překážkami a absurditami.
Pokud tedy plánujete investovat do fotovoltaiky, možná byste si měli nejprve přečíst tento článek – a připravit si k tomu velkou dávku smyslu pro humor.