Hlavní obsah

Česko už euro mělo. Proč ho nemít zas?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Tomáš Novák, E15
10. 11. 14:41

Česko už euro přijalo. Akorát bylo převlečené za českou korunu. Připomeňme si kontroverzní kurzový závazek ČNB, který začal před 10lety.

Článek

Když se v letech 2013-2017 podíváme zpět na ekonomické události v Česku, jednou z nejvýraznějších a kontroverzních politik byl kurzový závazek České národní banky (ČNB). Tento krok měl výrazný dopad na ekonomiku země a v některých kruzích vyvolával otázky o výhodách a nevýhodách zachování české koruny, která byla v podstatě „převlečeným“ eurem.

Foto: Euro v Česku

Kurzový závazek ČNB

Co to byl kurzový závazek a proč se to udělalo?

Kurzový závazek byl opatřením, které mělo udržovat kurz české koruny na stabilní úrovni vůči euru. Konkrétně to znamenalo udržování kurzu okolo 27 korun za euro. Tato politika byla zavedena v reakci na nepříznivé ekonomické podmínky včetně nízké inflace a snahy podpořit export.

Výhody a nevýhody

Přestože kurzový závazek pomohl snížit náklady na dovoz a podpořit vývoz, měl i své nevýhody. Česká koruna byla v podstatě „převlečená“ za euro, což omezovalo flexibilitu měnové politiky. Tato politika také vyvolávala debatu o nákladech na její udržování, včetně intervencí na měnovém trhu.

Kolik to stálo?

Podpora kurzu koruny si vyžádala značné náklady. ČNB musela provádět mnoho kurzových intervencí a snižovat úrokové sazby až téměř na nulu. Náklady spojené s udržováním kurzu se vyšplhaly na astronomické 2 biliony korun!

Euro v České republice?

Kurzový závazek byl ukončen v roce 2017, kdy ČNB přešla na volně plovoucí kurz české koruny. Tento krok měl za cíl zlepšit měnovou politiku a zvýšit flexibilitu. Nicméně, tento okamžik může také vyvolat otázky ohledně možného přijetí eura v České republice.

Mnozí tvrdí, že přijetí eura by mohlo mít mnoho výhod, včetně eliminace rizika výkyvů v kurzu české koruny a zvýšení stability. Bylo by to také logickým krokem k větší ekonomické integraci s evropskými partnery.

Závěrem lze říci, že kurzový závazek ČNB v letech 2013-2017 měl své výhody i nevýhody a stále nám dává prostor k zamyšlení nad tím, zda by přijetí eura mohlo být pro Českou republiku dalším krokem směrem k ekonomické stabilitě a prosperitě.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz