Článek
V Česku panuje další euromýtus, který tvrdí, že ceny v Chorvatsku po přijetí eura neúměrně rostou. A to navzdory tomu, že v Chorvatsku je od zavedení eura nižší inflace než u nás v Česku. Proto jsme tam zajeli na kontrolní nákup. Výsledek je jasný - v Česku je o 20 % dráž.
Do Chorvatska jsme se vydali už na konci června loňského roku a provedli nákup průměrného spotřebního koše zahrnující základní potraviny, drogistické zboží, snack a alkohol. Následně jsme provedli stejný nákup v Česku. Pro objektivnější porovnání jsme zvolili stejný řetězec - Kaufland. V Chorvatsku v turistické destinaci Rovinj, v Česku supermarket na jednom z pražských sídlišť.
Byli jste na dovolené v Chorvatsku? Stejný nákup tam uprostřed letní sezóny vyšel o 20 % levněji než ve stejném řetězci na pražském sídlišti. Přijetí eura bude znamenat tlak na nižší ceny, i když vám někteří říkají opak. Více na: https://t.co/DKg2oMNVfp
— Euro v Česku (@eurovCesku) September 3, 2024
A jaké jste měli… pic.twitter.com/nnQwYaEEU8
A jaké byly výsledky? V Česku je stejný nákup o 500 korun dražší!
Náš nákup měl v obou zemích stejných 25 položek. Nákup na pražském sídlišti byl uprostřed léta o 500 korun, to je o 20 % dražší. Jen 8 z 25 položek bylo u nás levnějších. Celé vyúčtování nákupu si můžete prohlédnout na webu Euro v Česku, stejně jako vyfocené cenovky v obou supermarketech. Pro měnový přepočet jsme použili kurz 23,91 Kč za euro, který byl aktuální v době nákupu.