Hlavní obsah
Právo a státní správa

Ministr Dvořák chce jednat s Evropskou komisí o přijetí eura v Česku

Foto: Euro v Česku

Martin Dvořák v tričku iniciativy Euro v Česku

Česko už plní Maastrichtská kritéria pro přijetí eura, a tak ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák plánuje zahájit neformální jednání s Evropskou komisí o možném vstupu Česka do eurozóny.

Článek

V době, kdy o vaši pozornost soupeříme s politiky křepčícími na TikToku či klátícími se v kostýmu obří hranolky, pereme se o lajky se sexy starým mládencem a pravicí Elona Muska, začneme raději hned pointou. Pro nedočkavé rovnou shrneme, že důvodem, proč jsme zatím pořád ještě stále furt nepřijali euro, je absence politické odvahy takový krok udělat. Jak jsme na to přišli?

Ne že by to byla úplná novinka, ale těmito slovy to zhodnotil ministr pro evropské záležitosti, pan Martin Dvořák (STAN). Posledních 20 let debata o euru vůbec neprobíhala, proto vznikl prostor pro fámy a mylná přesvědčení všeho druhu, např. že se zvýší inflace či budeme platit dluhy jiných zemí. Nic z toho není pravda, jenomže ve veřejném prostoru zcela chybí relevantní informace. Naštěstí se za poslední rok a půl ledy hnuly a debata se vede velmi intenzivně a přispívá k ní i iniciativa Euro v Česku.

Foto: Euro v Česku

Martin Dvořák v tričku iniciativy Euro v Česku

Pan Dvořák vyjadřuje zklamání právě nad konstatováním analýzy NERVu, že zkrátka není politická vůle. Pokud ale budou mít občané informace, budou si moct sami utvořit názor založený na faktech, a ne se opírat o argumenty spíše psychologické povahy (národní suverenita, identita, naše česká koruna). Od sentimentu se oprostilo nejen 20 členských zemí, ale i 6 nečlenských; všude tam má euro podporu přes 70 % obyvatel. Potom se politici nebudou muset bát svých vlastních voličů.

Velkou pomocí by mohl být národní koordinátor pro euro, který by mj. jednal s Evropskou komisí, zda spolu s ERM II vstoupíme i do bankovní unie. Ministr Dvořák jako ideálního kandidáta rezolutně vylučuje politika, naopak v této funkci vidí odborníka s bohatými zkušenostmi z bankovního sektoru, byť i třeba s lehce skeptickým přístupem k euru. No a proč takový koordinátor nebyl dosud jmenován? Ano, hádáte správně, nebyla politická vůle, koneckonců je rok před volbami, tedy hlavně žádné prudké pohyby. Nicméně! I ve vládním hlasování nastal posun směrem k přijetí, a to dokonce i v řadách ODS. ČR dnes už i plní ona Maastrichtská kritéria, která jsou podmínkou pro vstup do eurozóny, ale najednou je právě toto pro řadu lidí naopak argumentem, že ekonomika je v pořádku, a tudíž euro nepotřebujeme. Inu, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde.

Na druhou stranu nepotřebujeme zrovna koordinátora k tomu, abychom mohli velmi neformálně debatovat se členy Evropské komise o tom, jak by náš vstup do eurozóny vypadal. Nemusí to být vládní iniciativa, ale výsledky takových jednání můžeme předložit vládě následující. Kouzelná byla ministrova odpověď na otázku, kdo podle něj brzdí přijetí eura u nás: „Budu osobní, myslím, že je to duch Václava Klause.“

Efektivní pomocí by třeba mohlo být souběžné přijetí eura u nás a v Polsku. Sám pan ministr přiznává, že s polskými kolegy taková jednání již absolvoval. Po nadějných začátcích ovšem odvaha (možná z podobných důvodů jako u nás) opadla a v současné době tato debata není na stole. Výhledově velmi brzy se jí ale Polsko nevyhne, neboť svou ambici být jedním z hlavních evropských hráčů bez eura jednoduše nenaplní. Nyní tedy pro nás platí, že bychom si čekáním na Polsko věru nepomohli.

Ministr opakovaně hovoří o vizích a výzvách – snažit se dělat kroky kupředu, snažit se spíše skeptické české občany přesvědčit o výhodách eura. Pro Dvořáka samotného výzvu představuje i to, že se on sám trochu stal tváří eura, byť by podle něj mělo být reprezentováno ideálně ministrem financí.

A ještě malé opáčko na závěr. Pan Dvořák bleskurychle vyjmenovává výhody přijetí: 20 let trvající závazek, jednodušší přístup na zahraniční trhy, atraktivita pro zahraniční investory, větší stabilita kurzu a úrokových měr, úspora za tranzitní poplatky, ze kterých v současné době profitují jen banky a směnárny. V neposlední řadě nás takové politické rozhodnutí zařadí do úzkého jádra západních zemí, což je v současné době ruské hrozby benefit bezpečnostní.

Euro tedy zcela určitě nevyřeší všechny naše problémy jako mávnutím kouzelného proutku, ale zcela určitě také naši ekonomiku neotráví. V součtu můžeme jenom získat. Celý rozhovor předsedy iniciativy Euro v Česku Michaelem Pascalem Večeřem s ministrem pro evropské záležitosti si můžete pustit zde.

Foto: Euro v Česku

Rozhovor s ministrem Dvořákem pro Euro v Česku

Anketa

Jste pro přijetí eura?
Ano.
66,7 %
Ne.
33,3 %
Nevím.
0 %
Celkem hlasovalo 18 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz