Článek
Ceremoniál v duchu travesti show, „eko“ jídla pro sportovce s minimem masa a vajec, šetrné papírové postele atd. Ale opravdovou korunu tomu až nasadil turnaj v ženském boxu, kam byly na rozdíl od mistrovství světa připuštěny kontroverzní sportovkyně Imán Chalífová a Lin Ju-tching.
Podle dostupných informací mají obě mužský chromozom Y a jejich tělo tak produkuje nadměrné množství testosteronu. Kvůli tomu jsou svalnatější a připomínají spíš naši Věru než Lelu. Kdyby šlo jen o kulturistiku, tak budiž, ale tady bojují ženy nerovný souboj s těmi, kteří podle chromozomů nejspíš ženami nejsou. Hrozí zranění a z ženských soutěží to dělá jen frašku.
Obě boxerky za to ale v podstatě nemohou. Narodily se tak, jak se narodily, a těžko jim vyčítat, že využívají nabídnuté příležitosti k úspěchu, slávě a penězům. Kolik Čechů si stěžuje, že bere příliš mnoho za příliš málo a že by se mělo přidat jinde? Kolik bylo demonstrovat za snížení svého nespravedlivého platu? A kolik politiků se zúčastnilo? Ano, chyba není v legálním využívání nespravedlivých privilegií, ale v systému. V tom, že něco takového je vůbec možné. Olympijský výbor neměl nikdy nic takového dopustit a místo toho stanovit jasná pravidla, že mezi ženami nemůže startovat nikdo s chromozomy XY a takovou hladinou testosteronu, která je pro ženy nepřirozená.
Obě závodnice už jsou ve finále svých kategorií, takže bohužel nejspíš budeme mít dvě olympijské vítězky, za jejichž triumfem nebude stát talent, píle, nebo touha po vítězství, ale hlavně hormonální odchylka, a stříbro tak bude mít neoficiálně hodnotu zlata. A to je na akci tak obrovského významu hodně smutné.
Zdroje:
https://www.sport.cz/clanek/olympiada-vzdor-proti-nezenam-v-olympijskem-ringu-gesto-porazene-bulharky-obletelo-svet-5033723
https://cnn.iprima.cz/clanek-alzirska-boxerka-o-kauze-s-genderem-velmi-me-to-zasahlo-snizuje-to-lidskou-dustojnost-444275