Hlavní obsah
Lidé a společnost

Češi jsou nejplešatějším národem světa: Studie zjistila, že jim to ale na přitažlivosti neubírá

Foto: Stable Diffusion, DaVinci (generováno AI)

Ilustrační foto

Čeští muži jsou nejplešatější na světě, přesto ale nemají důvod smutnit. Pojí se s tím i řada pozitiv, která se týkají toho, jak jsou holohlaví lidé vnímáni. Na atraktivitě mužům plešatost naštěstí neubírá.

Článek

Češi jsou nejplešatějším národem světa

To, že jsou Češi rekordmani v konzumaci piva, ví asi každý obyvatel této země, ale možná jste netušili, že si jako národ připisujeme další světové prvenství – jsme nejplešatější na světě. Prořídlý porost hlavy má dle studie, kterou v roce 2019 zpracovala společnost TripAdvisor, necelých 43 procent českých mužů. Hned za námi se v žebříčku umístili Španělé a Němci. České prvenství v holohlavosti potvrdil i žebříček publikovaný v roce 2023 ve World Population Review. Proč tomu tak je? Odpověď bychom našli v našich genech. Tendence ke ztrátě vlasů je dána dědičně, ke ztrátě nejčastěji dochází kvůli tzv. androgenní alopecii. Při té vlasy postupně řídnou a ustupují. Spouštěčem androgenní alopecie je dihydrotestosteron (DHT), vedlejší produkt mužského pohlavního hormonu testosteronu. Zatímco tato látka silně podporuje růst ochlupení a vousů, na vlasovou kštici má vliv negativní, což se často u mužů projeví s přibývajícím věkem.Samozřejmě roli hrají i další faktory – kvalita stravy či stres.

Ti, kteří se kvůli vypadaným vlasům trápí, mají několik možností, jak stav zvrátit. Někomu pomůže roztok obsahující minoxidil, který stimuluje růst nových vlasů a zároveň zpomaluje proces vypadávání vlasů. Dalším řešením je transplantace vlasových štěpů, ale zde je podmínka, že daná osoba má dostatek vlasů pro odebrání štěpů. Zákrok není bez rizik, a tak je doporučován spíše jako krajní řešení. Jelikož tento problém trápí miliony mužů po celém světě, neustále se pracuje na vývoji nových léků, které by plešatost dovedly zastavit. Naději skýtá například výzkum vědců z University of Sheffield a COMSATS University v Pákistánu. Ti při výzkumu na myších zjistili, že malé množství cukru 2-deoxy-D-ribózoy (2dDR) vede k opětovnému růstu chloupků. Vývoj léku je však ještě v plenkách, i když výsledky jsou slibné.

Studie zjistila, že jim to ale na přitažlivosti neubírá

Plešatost dle vědců ze Saúdské Arábie muže velmi trápí a má v některých případech vliv i na kvalitu jejich života. Se ztrátou vlasů mnohdy přichází i ztráta sebevědomí či sebeúcty a pocit studu. Podle vědeckých studií však nemusíte smutnit, pokud jste o svou bujnou kštici přišli. Holohlaví lidé jsou totiž mnohdy okolím vnímáni pozitivně hned v několika ohledech. Studie vědců Pensylvánské univerzity totiž zjistila, že plešatí lidé se obecně ostatním lidem jeví jako dominantnější. Vědci při svém bádání účastníkům průzkumu ukazovali různé fotografie mužů, ti je následně hodnotili. Holá hlava byla dle respondentů spojována nejen s vyšší mírů dominance, ale dotazovaní také vnímali plešaté jako silnější a vyšší.

Tato studie tedy jen potvrzuje výsledky předchozího výzkumu vědců z Barry University, kteří už v 90. letech dospěli k závěru, že lidé vnímají holohlavé muže jako „sociálně dominantnější“ a vysoce postavené. Rovněž jim respondenti přisoudili vlastnosti jako upřímnost či mužnost. Navíc plešatost pánům dle studií na atraktivitě neubírá, bylo zjištěno, že ženy většinou preferují buď holohlavé muže, nebo ty s hustou hřívou, ale spíše je nepřitahují muži s ubávajícími vlasy. Tzv. „kolečko“či ustupující linie vlasů nejsou pro ženy přitažlivé. V jedné ze studií také vyšlo najevo, že se holohlaví muži mohou jevit jako inteligentnější než ostatní.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz