Hlavní obsah
Lidé a společnost

Doktor Smrt, Ch. Duntsch, zničil zdraví většině svých pacientů, i tak se považoval za dobrého lékaře

Foto: Stable Diffusion, DaVinci (generováno AI)

Ilustrační foto

Původně chtěl Christopher Duntsch být sportovcem, ale nakonec se stal lékařem, který se do dějin medicíny vepsal jako jeden z nejméně schopných chirurgů, za což si vysloužil přezdívku „Doktor Smrt“.

Článek

Původně chtěl být hráčem amerického fotbalu

Christopher Duntsch přišel na svět 3. dubna 1971 v americkém státě Montana. Byl nejstarším ze čtyř sourozenců a vyrůstal v křesťansky založené rodině. Zpočátku se Christopher Duntsch toužil stát profesionálním sportovcem. Už na střední škole hrál americký fotbal, a vkládal veškeré úsilí do toho, aby se stal špičkou v oboru. Jenže k tomu nikdy nedošlo. Navzdory tomu, že pilně trénoval, nestačilo to k tomu, aby to nahradilo chybějící sportovní talent. Christopher Duntsch tedy sportovní kariéru vzdal, zapsal se na vysokou školu v Memphisu a začal studovat medicínu. Nakonec studoval až do roku 2010, a povedlo se mu stát se lékařem a získat i titul PhD. Ve vzdělávání následně pokračoval i na Univerzitě v Tennessee. Jako obor si zvolil neurochirurgii, protože měl dluhy a věřil, že je to natolik lukrativní obor, že se z finančních potíží brzy dostane.

Christopher Duntsch dostal přezdívku „Doktor smrt“

Už během studia a získávání praxe začal mít Christopher Duntsch problémy s drogovou závislostí, užíval kokain. V průběhu stáže na něj padlo podezření z užívání návykových látek, a tak musel stáž na několik měsíců přerušit, pak mu ale bylo dovoleno se vrátit. Christopher Duntsch žil dvojí život, na jednu stranu se přes den prezentoval jako neurochirurg oddaný svojí práci, po nocích ale chodil do striptýzových barů a užíval drogy. V roce 2012 nastoupil do nemocnice Baylor-Plano jako lékař. Už první operaci „zpackal“. Pacient Kenneth Fennel si kvůli špatně provedenému zákroku stěžoval na chronickou bolest zad. Duntsch následně provedl další operaci, která měla stav napravit, namísto toho ale pacient nemohl hýbat nohama a musel podstoupit fyzioterapii.

To byl jen začátek Duntschovy neslavné kariéry lékaře, za kterou si později vysloužil přezdívku „Doktor Smrt“. Během své kariéry způsobil zdravotní komplikace 31 pacientům, 2 pacienti v důsledku jeho počínání zemřeli. Celkově provedl 38 zákroků, dá se tedy říct, že zničil zdraví naprosté většině svých pacientů. Kromě Kennetha Fennela jsou známy i podrobnosti k několika dalším případům, kdy Dutschovy chirurgické zákroky skončily neslavně. Jmenujme například pacienta jménem Lee Passmore, kterému Duntsch při zákroku poškodil vaz a páteř. Další jeho obětí byl Barry Morguloff, při jeho operaci požíval Duntsch špatně zvolené nástroje a odmítal poslouchat rady dalšího přítomného lékaře. Pacient nakonec skončil na vozíčku v důsledku zpackaného zákroku. Obětí Duntsche se stal i jeho vlastní kamarád, Jerry Summers, který při operaci skoro vykrvácel. Summers si následně na Duntsche stěžoval a obvinil ho z toho, že noc před operací si oba dali drogy. Nemocnice tvrzení vyšetřovala, ale nakonec dospěla k názoru, že Duntsch smí v lékařském zařízení působit dál, což byl fatální omyl.

První pacientkou, která kvůli počínání tohoto lékaře zemřela, byla Kellie Martin, která šla na rutinní operaci, při které udělal Duntsch velkou chybu, kdy pacientce poranil míchu a přeřízl tepnu. Při operaci si stál za svým, že vše probíhá v pořádku, a odmítl zásah dalších lékařů. Pacientka nakonec zemřela na vykrvácení. Po tomto selhání z nemocnice Duntsch odešel. Jeho novým působištěm se stala nemocnice Dallas Medical Center. Sestrám se zdálo, že je pod vlivem drog, ale i tak mu bylo dovoleno pracovat.

V důsledku toho jednoho pacienta zmrzačil a další pacientka, Floella Brown, zemřela, když při operaci přerušil tepnu a došlo k masivnímu krvácení a mozkové smrti. Poté byl propuštěn, ale nemocnice jej nikam nenahlásila, jelikož to v té době nebyla její povinnost. Duntsch tak mohl působit v dalších lékařských zařízeních, což vedlo k tomu, že i další lidé po jím provedené operaci trpěli. Kupříkladu pacient Jeff Cheney skončil s poškozenou míchou, Marschall Muse měl takové bolesti, že skončil závislý na lécích na bolest, Jacquelline Troyová skončila s poškozenými hlasivkami a Jeff Glidewell s poškozením jícnu – a to zdaleka ještě nejsou všichni poškození pacienti „Doktora Smrt“.

I přes pochybení se považoval za dobrého chirurga

Veškerá pochybení vedla k tomu, že v roce 2013 byla Duntschova lékařská licence pozastavena a bylo doporučeno, aby byla i odebrána. Duntsch před spravedlností prchl do státu Colorado, kde byl ovšem zatčen kvůli krádeži v obchodě. Jeho život byl v troskách, dlužil přes milion dolarů a tou dobou už na něj bylo podáno několik žalob a byl i trestně stíhaný. I po té hrůze, kterou pacientům způsobil, však zůstával arogantní a sebejistý. „Jsem dobře vyškolený chirurg,“ prohlásil pro The Dallas Morning News v roce 2015.

Policisté shromáždili tisíce stran lékařských záznamů a vyslechli stovky svědků, podařilo se jim tak shromáždit opravdu velké množství důkazů vůči Duntschovi. Tomu u soudu také přitížil e-mail adresovaný jeho expartnerce, kde píše, že je „připraven stát se chladným zabijákem“. Obžaloba požadovala pro Duntsche doživotí a argumentovala tím, že dva pacienty zabil a mnoho dalším způsobil nenávratné škody na zdraví, a odsoudil je tak k životu, který je plný bolesti a utrpení. Soud nakonec poslal Duntsche na doživotí za mříže.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz