Hlavní obsah
Sport

Moniku Selešovou kdysi považovali za nejlepší tenistku všech dob: Vše ale změnil zákeřný útok nožem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Flickr.com
8. 7. 10:23

Monika Selešová kdysi bývala nejnadějnější tenistkou své doby. Mnozí věřili, že se stane nejlepší hráčkou tenisu v historii. Vyhrávala turnaje a porážela i legendární tenistky. Vše ale změnil zákeřný útok, ke kterému došlo během jednoho ze zápasů.

Článek

Životní příběh nadějné tenisové hvězdy Moniky Selešové se začal psát 2. prosince 1973. Narodila se ve městě Novi Sad v tehdejší Jugoslávii. Jejími rodiči byli Maďaři. S tenisem začala už v předškolním věku. Trénoval ji její otec, který měl jako bývalý karikaturista zajímavou metodu, kdy se sport snažil učinit zábavnějším za pomoci malování obrázků. Očividně se tato snaha vyplatila, Monika Selešová v tenise vynikala už jako dítě. Když bylo Monice 9 let, zazářila na jugoslávském šampionátu žákyň do 12 let. O rok později v této věkové kategorii triumfovala na mistrovství Evropy. Po vítězství na turnaji Orange Bowl v roce 1985 už bylo jasné, že se zrodila hvězda.

Nejnadějnější tenistka své doby

Monika Selešová se stejně jako jiní nadějní sportovci přestěhovala do Spojených států amerických, aby se tenisové kariéře věnovala naplno. V roce 1989 vyhrála na turnaji v Houstonu zápas proti bývalé světové jedničce Chris Evertové, což Monice Selešové přineslo slávu i obdiv. Zlomovým okamžikem její kariéry byl zisk prvního grandslamového titulu, to se jí podařilo už v 16 letech. Monika Selešová se zdála být „nezastavitelná“, v příštích letech si na konto připsala dalších osm grandslamových titulů.

Známou se také stala po zápase s legendární tenistkou Steffi Grafovou, který se odehrál v roce 1990 v Paříži. Monice Selešové se podařilo světoznámou tenisovou hvězdu porazit. To byl velký úspěch, jelikož Steffi Grafová je skutečně fenomenální hráčkou. Není moc tenistů, kteří zvládli vyhrát všechny čtyři grandslamové turnaje  – Australian Open, French Open, Wimbledon, US Open. Steffi Grafová má ještě k tomu navíc i zlatou olympijskou medaili. Monice Selešové vyhrané zápasy přinesly nejenom slávu, ale také peníze, tou dobou měla mít vyděláno už 16 milionů dolarů. Její život se zdál zkrátka pohádkový, byla rozhodně nejnadějnější tenistkou své doby. To ale brzy mělo skončit.

Osudný zápas

Dne 30. dubna 1993 hrála Monika Selešová proti Magdaleně Malejevové na turnaji Hamburg Open. Během střídání však došlo k incidentu, který všechny šokoval. Dle svědků, kteří byli na místě přítomni, to byla „scéna jako z hororu“. Nicnetušící Moniku Selešovou totiž zákeřně bodl nožem do zad Günter Parche, tou dobou nezaměstnaný Němec, který byl chorobně posedlým obdivovatelem tenistky Steffi Grafové. Té, kterou Monika Selešová dovedla sesadit z pomyslného trůnu.

Před útokem se křikem ještě snažil varovat tenistku Christoph Werle, pracovník mající na starost tabulku výsledků. Už bylo ale pozdě, Monika Selešová se sice předklonila, a tak Parche nebodl tak hluboko, přesto jí útočník způsobil závažná zranění. Parche na policii později vypověděl, že nesnesl představu, že by byl v tenise někdo lepší než Steffi Grafová. Selešové dle svých slov prý chtěl ublížit tak, aby ji na dlouhou dobu vyřadil ze hry.

Po útoku Selešová bojovala s depresí

Není se co divit, že Monika Selešová utrpěla značné trauma. Dlouhé roky bojovala s depresí i poruchou příjmu potravy. I když se jí podařilo v roce 1996 vyhrát opětovně Grand Slam, zřejmě nikdy se úplně nevzpamatovala z podlého útoku, který se v Německu odehrál. Steffi Grafová se po útoku na Selešovou vrátila na výsluní, vyhrála všechny tři zbývající grandslamové turnaje. Parche strávil ve vazbě jen půl roku, poté soud stanovil dvouletou podmínku a léčení na psychiatrii. Selešová se proti tomuto rozsudku odvolávala, ale bylo to marné, i další soud tento verdikt potvrdil. Parche dožil v pečovatelském domě v Nordhausenu, zemřít prý měl ve spánku v roce 2022.

Otřesný útok vedl k posílení bezpečnostních opatřeních během tenisových turnajů. Monice Selešové je dnes 49 let a žije s rodinou na Floridě. V rámci osvěty mluví o svých problémech spojených s poruchou příjmu potravy. Za svou kariéru nasbírala 53 turnajových titulů, 9 z toho grandslamových. Jak by to vypadalo, kdyby k osudnému útoku nikdy nedošlo? To už se nikdy nedozvíme, ale legendární česká tenistka Martina Navrátilová Monice věřila. Prohlásila: „Bavili bychom se o Monice s nejvíce grandslamovými tituly před Margaret Courtovou nebo Steffi Grafovou.“

Zdroje: History, Sportstar, Givemesport, Medium, iSport, Wikipedia – heslo Monika Selešová

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Pobodání

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz