Článek
Zásadní rozdíl mezi stávající plynovou a uhelnou energetikou spočívá v tom, že zatímco plynové zdroje lehce spustíme a ihned vypneme, v uhelné energetice to takto vůbec nefunguje. Právě i to je důvod, proč se plynové energetické zdroje dnes tak preferují. Ano do zemního plynu umíme přimíchávat vodík a tím dále zvyšovat energetickou účinnost plynových elektráren. Problém české kotliny je ale ten, že abychom mohli plynové elektrárny vůbec provozovat, musíme někde vzít to nemalé množství zemního plynu. A to je a bude zásadní věc pro příští roky, zejména když se celá „greendeal“ Evropa rozhodne udělat to stejné. Všichni energetici se sejdou na burze a budou se hádat o každou jednotlivou dodávku LNG, nebo budou potají obchodovat s Ruskem. Víte že stlačit zemní plyn - tedy vyrobit LNG stojí podstatnou část energie a to samo má i podstatnou uhlíkovou a fosilní stopu? Nejsem sice expert na počítání uhlíkové stopy, ale může být domácí uhlí v globálním pohledu lepší, resp. nemůžeme upravit naše elektrárny, aby byly z hlediska uhlíkové stopy lepší a mohly možná směle i konkurovat LNG plynu…?
Pojďme se zaměřit na to, kde mají uhelné elektrárny slabinu. Pojďme zjistit, zda by nebylo možné ji nějak řešit. Pokud je mi známo, největším problémem elektráren je to, že je problematické výrobní blok zastavit. Elektrárny tak generuje „nežádoucí CO2“ i v době, kdy od ní nikdo energii nekupuje. Stávající energetika ve svém návrhu byla stavěna jako tzv. základní zdroj s možností částečného odlehčení. Nikoliv jako tzv. špičkový či vykrývací zdroj. Dnešní OZE energetika ale s jinými než čistými základními zdroji nechce mít nic společného a pro svoji rovnováhu akceptuje „špinavé zdroje“ pouze pro dočasné vykrytí nedostatku, čímž se snaží snížit celkové emise. Do tohoto systému se neustále čmoudící stará uhelná elektrárna zkrátka nehodí.
„Kotlíkové dotace“ však řadě domácností pomohly k přechodu od smrdících kotlů k lepším zdrojům tepla. Některé staré čoudící kotle proměnily na nové, shodně spalující ale bez prachu a smradu ve vzduchu. Podobně by tento druh podpory mohl pomoci proměnit českou uhelnou energetiku na nový standard - vykrývací energetiku. Nové zdroje energie a tepla by mohly umět spálit nejen uhlí, ale používat více druhů paliva a podpořit svým provozem stabilitu české energetické sítě zejména v době zimní dunkelflaute. Pojmy jako akumulace tepla, temperování turbiny, vyčkávání na start, palivový mix, či vícepalivový zdroj… by měly a mohou být uchopeny za jiný „konec“.
Všichni dnes nenávidí Elona Muska za jeho politiku. Přece ale jeho tým dokázal něco, čím lidstvu přispěl k rozmanitosti. Vypadá to jako auto, jezdí a slouží to k dopravě jako to klasické auto (nejprodávanější typ vozu na světě, ale ne u nás), ale motor s výfukem to tam zkrátka nemá. Inspirujme se věcmi dobrými, ty špatné nechme být. Možná že bychom dnes urgentně potřebovali nějakého inovativního odvážného energetického konstruktéra, bankovního investora a smělého provozovatele, kterým není cizí pojem energetická bezpečnost a nebojí se principiálně shodné věci (elektrárnu) udělat od základu jinak.