Hlavní obsah

Boháči z celého světa žijí v luxusu, který se vlní na moři. Svoboda, kterou jim může každý závidět

Foto: Freepik

Život bez hypotéky. A taky bez pevniny. Nový trend ukazuje, kde dneska končí sny o luxusu.

Článek

Zapomeňte na výhled na zahradu, klidnou čtvrť nebo investici do nemovitosti v centru. Nejnovější hit mezi světovými boháči má úplně jiný rytmus. Houpavý. A taky slaný. Přichází éra plovoucích domovů – a ne, nejde o hausboaty na Vltavě. Tohle je jachtařské Beverly Hills s recepcí, wellness, coworkingem a cenovkou, která vám vyrazí z ruky prosecco dřív, než ho stačíte dopít.

Loď, co má víc pokojů než většina hotelů

Navigator. Tak se jmenuje projekt, který se tváří jako další výletní loď, ale ve skutečnosti je to realitní developer v plavkách. Přestavěné monstrum, které dřív vozilo turisty na okružní jízdy s welcome drinkem, se má během roku změnit v mobilní rezidenční komplex pro movité dobrodruhy. Nabídka? Dvě stovky soukromých apartmánů, cena od půl milionu eur nahoru. Nahoru znamená až k osmi milionům – protože proč si kupovat penthouse na Manhattanu, když můžete bydlet nad hlubokým mořem?

Navigator nebude kotvit. Jednou Seychely, pak Island, za čtyři dny možná Singapur. Ať už je člověk ranní ptáče nebo noční sova, východ slunce bude pokaždé nový. Tenhle projekt totiž nemyslí jen na styl, ale i na tempo. Žádné zdržování, každý den jiný přístav, každý týden jiné zážitky – a samozřejmě služby, které by obstály i v katalogu pětihvězdičkových hotelů.

Satelitní internet a vlastní barman

Život na palubě? Víc hotel než loď. Luxusní restaurace, wellness, fitness, coworking s rychlejším netem než doma v paneláku. Plus permanentní all-inclusive servis. Ale pozor – i když máte apartmán zaplacený, bez dalších výdajů to nepůjde. Jen roční provozní náklady vyjdou na zhruba třicet tisíc eur. To je cena za to, že vám ráno číšník popřeje dobré ráno uprostřed oceánu a večer vám uklízečka srovná jógamatku, kterou jste stejně celý týden nepoužili.

Navigator je jen začátek. Plány mluví jasně – další dvě lodě, ještě větší, ještě dražší, ještě luxusnější. Celý koncept se rozrůstá jako developerský sen – jen místo stavebního povolení řeší mořské proudy. Cílovka? Lidé, kterým nestačí vila s bazénem a chtějí k bazénu i celou planetu.

Tahle představa sice pořád připomíná fantazii z katalogu snů, ale peníze tuhle hranici rychle mažou. Když si někdo může vybrat mezi domem na Floridě a domem, co je dnes u Floridy a zítra u Kapverd, odpověď je jasná. Zejména když obě možnosti stojí stejně. Jen ta druhá se hýbe.

Předchůdci už plavou

Není to úplná novinka. Už v roce 2002 vyrazila na vody loď The World s podobnou ideou. Jenže tehdy to byl spíš experiment – sdílené apartmány, komunita. Dnešní směr je jiný. Vlastnit, mít soukromí, nebýt vázaný. Ne loď, ale dům, který cestuje. Bez nutnosti balit kufry, bez starostí s letišti, bez toho, že vám někdo parkuje před barákem. Jediný soused je horizont.

To, co před dvaceti lety znělo jako scénář k bondovce, je dnes reálný životní styl. A pokud se projekt uchytí, nebude výjimkou, že na moři potkáte někoho, kdo vám ještě loni vyprávěl, že miluje ranní běhy v parku. Dneska má ten park barvu Karibiku a běhá jen po palubě. Ale zato se nikdy nevrací domů. Protože domov má pořád s sebou.

Žít na moři tak přestává být výsadou námořníků a romantiků. Je to nový level luxusu. Takový, kde není třeba rozhodovat, jestli víkend strávit ve Španělsku, nebo na Maledivách. Stačí se podívat z okna. Pokud to zrovna není ponořené pod vlnou.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz