Hlavní obsah
Finance

Češi se nestačí divit, kolik letos zaplatí za daň z nemovitosti. Změny překvapí i zkušené poplatníky

Foto: Seznam.cz

Daň z nemovitosti letos opět narostla – po loňském zdražení ji zvýšila další tisícovka obcí. Finanční správa teď během května posílá lidem poslední platební údaje.

Článek

Dorazí buď do datové schránky, na e-mail, nebo klasicky poštou. Termín, kdy musí být daň zaplacená, se rychle blíží. Kdo s výší daně nesouhlasí, může se proti ní ještě odvolat. Kdo vlastní nemovitost, měl podat daňové přiznání do konce ledna. Podle toho pak finanční úřad spočítal, kolik má kdo zaplatit. Rozhodnutí by mělo dorazit nejpozději do 23. května. Termín pro zaplacení je letos 2. června. Pokud daň přesáhne pět tisíc korun, dá se rozdělit na dvě části – první se platí právě do 2. června, druhá pak do 1. prosince.

Letos se do zvyšování daně z nemovitosti pustilo dalších zhruba tisíc obcí. Pro řadu lidí to může znamenat nepříjemné překvapení, obzvlášť pokud s tím nepočítali. Už loni se daň zvedla na spoustě míst poprvé výrazněji a podle odborníků zůstávají ty vyšší částky v platnosti i letos – i když některé obce dřív slibovaly, že je zase sníží. Jsou ale i výjimky. V některých případech se daň neplatí vůbec. A pokud s výší daně majitel nesouhlasí, má možnost se proti rozhodnutí finančního úřadu odvolat.

Majitelé nemovitostí se s výší daně nemusí hned smířit – pokud jim něco nesedí, můžou se proti tomu ozvat. Odborníci radí nejdřív zkusit kontaktovat správce daně a situaci si s ním vyjasnit. Když to ale nepomůže, je možné se proti výměře daně odvolat. Čas na to je třicet dní od chvíle, kdy rozhodnutí dorazí. Jen je dobré vědět, že samotné odvolání výběr daně nezastaví.

Z placení daně z nemovitosti ale existuje řada výjimek. Když celková daň u jednoho finančního úřadu nepřesáhne 30 korun, vůbec se neplatí. Výjimkou jsou ale případy, kdy jde o spoluvlastnictví pozemku – tam se daň vybírá vždy, a to alespoň 50 korun. Osvobození se týká i některých lidí s průkazem ZTP nebo ZTP/P. A daň neplatí třeba ani neziskovky, různé spolky, školy, nemocnice, sociální služby, galerie nebo knihovny. Výjimka se vztahuje i na některé lesní pozemky.

Letos se pro zvýšení daně z nemovitosti pomocí místního koeficientu rozhodlo 964 obcí. Oproti loňsku jich takhle postupovalo o jedenáct méně. Nejčastěji obce nastavily koeficient na hodnotu dvě, v menší míře pak na 1,5 nebo tři. Zajímavé je, že těch, které zvolily „dvojku“, ubylo zhruba o stovku, zatímco obcí s hodnotou 1,5 přibylo ve stejném rozsahu. Opačnou cestou se vydalo jen deset obcí, které koeficientem daň naopak snížily. Čtyři z nich ho nastavily na nejnižší možnou úroveň – tedy na 0,5.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz