Hlavní obsah

Čeští důchodci se už chystají na rekordní Superdávku od státu. Překvapí je částka, kterou dostanou

Foto: Seznam.cz

Státní podpora pro seniory se má brzy změnit. Připravuje se nová dávka, která by mohla výrazně pomoct hlavně těm, kdo mají nízký důchod. Kolik by to mohlo být a koho se změna dotkne nejvíc?

Článek

Nikomu se nechce obracet každou stokorunu v ruce. Ale kdo nemá na účtu miliony, ten si zkrátka musí dvakrát rozmyslet, za co peníze utratí. Není proto divu, že když stát přijde s nabídkou finanční pomoci, spousta lidí zpozorní. Od října 2025 má začít platit nová sociální dávka, která by mohla ulevit hlavně seniorům. Právě jim často důchod nepokryje ani základní výdaje – nájem, energie, léky. Teď se ale rýsuje možnost, jak si aspoň trochu přilepšit. O co přesně půjde a kolik peněz to může znamenat?

Řada lidí má problém si říct o pomoc, když jde o peníze. Mají pocit, že jakmile podají žádost na úřad, hned se to někdo dozví. Bojí se, že budou za někoho, kdo selhal – a tak radši neudělají nic. Kvůli tomu pak často přicházejí o tisíce korun, které by jim mohly aspoň trochu ulevit. Jenže příspěvky na bydlení nebo na živobytí nejsou žádná ostuda, ale pomoc, na kterou mají nárok. Nejde o dar. Je to zákonem daná možnost pro ty, kteří se dostali do těžké situace.

Sociální dávky můžou být pro mnoho lidí oporou ve chvíli, kdy se dostanou do finanční tísně. Platí to i pro seniory, kteří si často o pomoc neřeknou jen proto, že netuší, jak na to. Spousta z nich má navíc pocit, že musí hned běžet na úřad a čekat ve frontě. Dnes už to ale jde i jinak – žádost se dá podat z domova, třeba přes Portál občana nebo datovou schránku.

Právě tady ale začíná být problém – hlavně pro starší lidi. Jakmile totiž slyší slovo „online“, často to v nich vzbudí nejistotu. Od října 2025 se navíc stejným způsobem bude podávat i žádost o takzvanou superdávku, kterou chystá Ministerstvo práce a sociálních věcí. Už teď se o ni zajímá spousta seniorů, kteří si zjišťují, co přesně to znamená.

Týká se to každého, kdo už nějakou dávku pobírá. Na vyřízení budou tři měsíce. Novinka začne platit od dubna 2026. Žádost půjde podat buď přes internet v klientské zóně Jenda, nebo klasicky osobně na úřadu práce. Stačí podat jen jednu – později už se dokládají jen změny. Pokud se rozhodnete pro online cestu, systém vám rovnou ukáže, na co všechno máte nárok a v jaké výši.

Doteď si lidé museli o každou dávku žádat zvlášť. Pro starší ročníky to znamenalo spoustu papírování, a i stát s tím měl dost práce. Mnozí senioři, kteří by na podporu měli nárok, si o ni vůbec neřekli – někdy nevěděli, že mohou, jindy se v tom prostě ztratili. Vyznat se v těch formulářích nebylo snadné ani pro mladší, natož když člověk špatně vidí nebo nemá nikoho, kdo by mu pomohl. Na podzim by se to ale mělo změnit – od října má začít fungovat takzvaná superdávka, která by v tom všem měla konečně udělat pořádek.

Nejde o žádné nové peníze navíc, jen se několik různých dávek spojí do jedné. Tato pomoc je určená hlavně lidem, kteří vycházejí opravdu s obtížemi. Třeba pokud je člověk v důchodu a penze sotva pokryje základní výdaje. Posuzovat se ale bude i to, jestli má nějaké úspory nebo třeba další nemovitost. A roli bude hrát i to, jestli někdo z domácnosti chodí do práce.

Aby domácnost mohla na takzvanou superdávku dosáhnout, nesmí mít na účtu víc než 200 tisíc korun. Pokud v ní žije víc lidí, přičítá se za každého dalšího člena 50 tisíc navíc, maximálně ale do výše 400 tisíc. Do toho se nezapočítává penzijní ani stavební spoření. Počítá se i majetek. Rodina může vlastnit jednu nemovitost, ve které žije, a k tomu případně ještě jednu další – třeba chalupu nebo chatu. Pokud si chce dávku ponechat i do budoucna, tu druhou nemovitost bude muset do tří let prodat, jinak na peníze ztrácí nárok. V domácnosti smí být jedno auto na každého dospělého. Úřady si všechny informace zjistí samy – přes katastr a registr vozidel.

Takzvaná superdávka je určená lidem, kteří už opravdu nemají z čeho brát. Pomáhat má hlavně těm, kdo žijí z minimálních příjmů, nemají žádné úspory ani majetek, který by mohli prodat nebo jinak využít. Typicky třeba starší člověk, který zůstal sám, platí nájem a má jen malý důchod – pokud splní všechny podmínky, měl by na pomoc dosáhnout. I když jsou pravidla přísnější než dřív, pro některé seniory to pořád může být zásadní pomoc. Bez ní by se mohli snadno ocitnout v úplné tísni.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz