Hlavní obsah
Lidé a společnost

Důchod pod 10 tisíc a zbytek na dávkách. Chudé stáří se v Česku stává normou

Foto: Seznam.cz

Život po šedesátce si člověk představuje trochu jinak. Měl by být klidný, zasloužený, důstojný. Ne jako každodenní boj s účtenkami a přepočítáváním, jestli vyjdou peníze na nájem a na prášky. Jenže přesně tak dnes vypadá realita pro tisíce lidí.

Článek

Důchod něco málo přes deset tisíc a zbytek? Vyprosit od státu. Pokud vůbec něco zbyde. Klasický příběh. Po škole hned do práce. Žádné dlouhé flákání na mateřské, žádné dlouhodobé neschopenky, natož registrace na úřadu práce. Jen poctivá práce, rok za rokem. Jenže když přišel důchod, došla i iluze. Místo klidného stáří studená sprcha – základní výměra mizivá, procentní výměra sotva na složenky. A člověk si říká: Tohle má být odměna za celý život?

Kdo si někdy zkusil projít důchodovou kalkulačku, ví, že to není žádná výhra. A před lety? To se o nějakém plánování budoucnosti ani nesnilo. Všechno se mění, podmínky se přepisují jak počasí, a výsledek? Žena s nižšími příjmy končí v situaci, kdy nezbyde ani na teplý oběd, natož na výlet nebo důstojný život.

Dřívější odchod? Draze zaplacený klid

Mnozí si řeknou, že to třeba bylo rozhodnutí odejít dřív. Ano, bylo. Ale ne z rozmaru – z nutnosti. Zdraví začalo odcházet dřív než stát nabídl pomoc. A tak přišel předčasný důchod. Jenže spolu s ním i trvalá penalizace. Každý měsíc navíc, který člověk stráví v důchodu před termínem, stát potrestá srážkou. A nevratně. V jiných zemích? Třeba v Dánsku? Tam senioři odcházejí postupně. Pracují na částečný úvazek a stát jim to dorovná. Tady? Černobílé rozhodnutí – buď, anebo. Buď zdraví a klid, nebo důchod bez peněz. Vyber si.

Zatímco v zahraničí je běžné, že si senioři ještě trochu přivydělají – pohlídají děti, vyvenčí psa, vypomůžou ve skladu – u nás je to pořád spíš překážková dráha. Přivýdělek? Ano, ale opatrně. Limity, papírování, a hlavně strach, aby člověk nepřišel i o to málo, co má. Přesto se najdou způsoby. Někteří nabízejí doučování, jiní ruční práce nebo třeba krátkodobý pronájem volného pokoje. Moderní doba pomáhá – bankovní identita, internetové portály, ověřené kontakty. Jen se nesmíte bát udělat první krok. Protože stát vám ho rozhodně neulehčí. Zajímavý je i princip společného šetření – skupiny seniorů sdílí jídlo, pomůcky, auta. Pomáhají si. Ne kvůli nějaké ideologii, ale protože nemají jinou možnost. A často díky tomu objeví cesty, o kterých by sami ani nepřemýšleli.

Dávky nejsou ostuda. Jen past na neinformované

Ne všichni senioři ví, že mají na nějaké dávky nárok. A už vůbec ne, jak se o ně žádá. Stát sice tvrdí, že všechno je online a přehledné, ale realita je jiná. Pokud nemáte v rodině někoho, kdo vám s tím pomůže, nebo nevíte, že existují poradny, snadno všechno vzdáte dřív, než začnete. Kdo se ale nebojí projít návod na portálu veřejné správy, může zjistit, že o řadu příspěvků se musí aktivně žádat. Automaticky vám nepřijde nic. Pokud nezaklepete, nikdo neotevře. A že jsou ty žádosti složité? Prý ne. Bankovní identita udělá velkou část práce za vás. Jen je potřeba vědět, kde hledat.

Celé to zní jako špatný vtip. Člověk celý život pracuje, nevyhýbá se povinnostem, odvádí daně – a pak zjistí, že důchod není odměna, ale problém. Závislost na dávkách, nejistota, stres. A když se někdo ozve, že to není fér? Stát pokrčí rameny. Přitom by to šlo i jinak. Společné projekty, komunitní pomoc, sdílení zkušeností – v jiných zemích už běžná věc. Tady zatím stále rarita. Ale možná právě tady je klíč. Protože pokud stát nechává lidi ve štychu, nezbývá než se spojit. A hledat cesty, jak to zvládnout. Společně. Bez iluzí, ale se vztyčenou hlavou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz