Hlavní obsah

Kolik peněz má skutečně průměrný důchodce na účtu? Banky odhalily částku, která vyvolala rozruch

Foto: Seznam.cz

Důchody u nás nejsou zrovna vysoké. Přesto když se podíváme na úspory českých seniorů, je zřejmé, že se jim daří s penězi zacházet rozumněji než mnoha mladším. Na účtech nemají miliony, ale často desítky nebo stovky tisíc korun – a to není málo.

Článek

Důchody u nás nejsou zrovna vysoké. Přesto když se podíváme na úspory českých seniorů, je zřejmé, že se jim daří s penězi zacházet rozumněji než mnoha mladším. Na účtech nemají miliony, ale často desítky nebo stovky tisíc korun – a to není málo. Za tímhle tichým kapitálem nestojí zázračné dědictví nebo výhry ve sportce. Spíš důslednost, šetrnost a staré dobré návyky z časů, kdy spořit bylo samozřejmostí.

Senioři to zkrátka umí. Šetřit se naučili v době, kdy se nic nevyhazovalo. Vystačit si s málem nebyla nutnost, ale běžná součást života. A to se jim dnes vrací. Málokdy sáhnou po zbytečnostech, nekupují si věci impulzivně a často ani neřeší půjčky. Co mají, to si uložili bokem – bez složitých investic, bez risku.

Když se podíváme na čísla, průměrný zůstatek na běžném účtu u českých seniorů nebývá malý. Dost z nich má na účtu i dvě stě tisíc korun, někdy víc. A to mluvíme jen o běžném účtu. K tomu bývá stavební spoření, nějaký ten fond, nebo i hotovost doma v obálce. Průměrný důchod dnes dosahuje zhruba 20 500 korun. Není to moc. Ale když člověk neplatí nájem, nejezdí na dovolené třikrát ročně a neutrácí impulzivně, něco stranou dá. Podle dat České spořitelny senioři častěji šetří, méně riskují a drží se běžných účtů místo akcií nebo krypta. A možná právě to je jejich síla – vědí, co mají, a vědí, co nechtějí.

mínky. Například účet bez poplatků – pokud na něj chodí důchod a kartou se měsíčně aspoň jednou zaplatí. Poštovní spořitelna zase sází na dostupnost přes pobočky České pošty. Pro mnoho lidí důchodového věku je to srozumitelnější než aplikace v telefonu. A právě jednoduchost je klíč. Senioři nehledají bonusy a cashbacky. Chtějí mít jasno v tom, kolik peněz jim přijde a kolik odejde. A taky mít někoho, komu můžou zavolat, když se něco nedaří. Bankovní svět se tomu začíná pomalu přizpůsobovat.

Je samozřejmě rozdíl mezi lidmi. Ne každý si mohl odkládat, ne každý měl možnost žít bez nájmu. Ale když se podíváme na většinu, obraz je jasný: starší generace se většinou snaží hospodařit rozumně. Nemají potřebu vypadat bohatě – chtějí být zabezpečení. Jejich úspory nejsou výsledkem velkých příjmů. Jsou výsledkem toho, že si celý život dávali pozor. Neutráceli zbytečně, nenakupovali kvůli reklamám. Když se někde ušetřilo, šlo to stranou. A právě díky tomu dnes mnozí z nich nežijí v nejistotě, ale s nadhledem.

Zdroje: ČSSZ, data České spořitelny, Techsvět.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz