Článek
Mezi vůní čokolády a šumem pivních sklenic se tu odehrává směs historie, architektury a gastronomických zážitků, které se nezapomínají. Ať už je to slavný Atomium, malá soška s velkou slávou, nebo cechovní domy, které svítí zlatem i v dešti – belgická metropole nabízí víc, než se zdá.
Molekula z kovu, která se stala ikonou
Na severu města, kousek od centra, se tyčí něco, co připomíná spíš scénu z vesmírného filmu než architektonický skvost. Atomium. Devět obřích koulí spojených trubkami vytváří symbolickou molekulu železa, kterou postavili už v roce 1958 pro světovou výstavu Expo. Měla být dočasná. Zůstala dodnes – a stala se symbolem Bruselu.
Nejde jen o zvláštní tvar. Uvnitř některých koulí jsou výstavy, jiné nabízejí panoramatické výhledy. Výtahem se dá vyjet až do nejvyšší sféry, odkud je město jako na dlani. Směs moderních čtvrtí a starých věží, mezi nimi parky, muzea, tramvaje. Tady je jasné, že Brusel není jen hlavní město Evropské unie – ale hlavně město, které žije svým vlastním rytmem.
Srdce Bruselu bije na Grand-Place
Kdo se ale chce dostat přímo k srdci, zamíří na Grand-Place. Náměstí, které působí jako barokní kulisa divadelního představení. Každý dům má jinou fasádu, pozlacené detaily a jména starých cechů. Právě tady bývaly sídla pekařů, ševců, pivovarníků – a jejich historie je ve zdech dodnes cítit.
Uprostřed všeho stojí gotická radnice, která zažila víc než jen příchody a odchody králů. Dnes tu sedí turisté s vaflí v ruce a vychutnávají atmosféru. Večer se rozsvítí kavárny, z otevřených dveří zní smích a na stolech se objevují sklenice s pěnivým obsahem. Belgické pivo je totiž kapitola sama o sobě – plná chutí, tradic i překvapení.
Soška, která sbírá lajky na sociálních sítích
Jen pár kroků od Grand-Place se krčí bronzová postavička, kterou zná celý svět. Manneken Pis – kluk, co močí do fontánky a zároveň patří mezi nejfotografovanější symboly města. Je malý, ale má osobnost. A taky šatník. Vážně. Stovky kostýmů, které se střídají podle svátků, událostí a někdy i bez důvodu. Není výjimkou, že místo vody teče pivo. Brusel si umí udělat legraci i z tradic. Kdo v Bruselu neochutná čokoládu, jako by tam ani nebyl. Voní tu doslova na každém rohu – z dílen, butiků i muzejních sálů.
Největší zážitek ale čeká v Choco-Story – muzeu, které není jen vitrína, ale zážitek na všechny smysly. Od příběhu kakaových bobů až po ručně vyráběné pralinky, všechno tu má svůj rytmus a vůni. Součástí je i virtuální realita, která ukáže cestu čokolády z džungle až do luxusní krabičky. A protože návštěva bez ochutnávky by byla poloviční, na konci čeká sladká tečka. Doslova.
Zdroje: