Článek
Každý rok připravují zdravotní pojišťovny hromadu příspěvků, které mají Čechům pomoct s prevencí. Některé už se stihly zabydlet v povědomí – příspěvky na sportovní kroužky pro děti, dentální hygienu nebo očkování proti klíšťatům. To zná skoro každý. Ale pak jsou i takové, o kterých většina lidí nemá ani tušení. A přitom stačí jeden vyplněný formulář, jedna účtenka a dva tisíce jsou zpátky na účtu.
Očkování, které vám vrátí 2000 Kč
Jedním z nejméně nápadných bonusů je příspěvek na očkování proti RS virům. Zní to jako něco, co se člověka netýká – než mu je padesát, nebo čeká dítě. A právě na tyhle dvě skupiny je ten příspěvek zaměřený. Důvod je prostý: zrovna tihle lidé mají vyšší riziko komplikací při respiračních onemocněních.
Očkování samotné sice není hrazené kompletně a v plné výše, ale pojišťovna může přispět až dvěma tisíci. Což už rozhodně není k zahození. Není v tom žádný háček. Jen drobné písmenko pod čarou: musí se to stihnout včas. A musí se o to vůbec požádat. Což je přesně ta fáze, kde to většinou končí. A proč se vlastně očkovat? Protože chcete ochránit nejen sebe, ale především svou rodinu.
Kdo má nárok?
Každý, komu už bylo padesát, nebo kdo je v očekávání. Zbytek je jen otázka správného načasování. Žádost jde podat online, osobně nebo klidně poštou, a peníze se vrátí do měsíce. Nepotřebujete mít žádného právníka ani daňového poradce. Stačí očkovací průkaz nebo doklad o aplikaci vakcíny, který není starší než tři měsíce. Formuláře visí online, dají se ale i vzít přímo na pobočce. Papírové žádosti musí dorazit do konce listopadu, online verze běží až do Silvestra. Jeden příspěvek ročně, to je základní limit. Takže kdo už letos žádal třeba na klíšťovku, nemůže žádat o tento příspěvek.
RS virus sice nezní tak děsivě jako chřipka nebo covid, ale to neznamená, že je o co stát. Šíří se rychle, hlavně v zimě, a dokáže pořádně potrápit plíce i průdušky. Přenáší se vzduchem i přes ruce nebo předměty. A protože imunita v zimě často stávkuje, není na škodu mít v sobě alespoň základní obranu.
Vedle očkování ale zůstává v kurzu i úplně obyčejná prevence – mýt si ruce, smrkat do čistého kapesníku a nedýchat lidem do obličeje v tramvaji. K tomu trochu pohybu, lepší jídlo, nějaký ten spánek navíc a výsledek je hned znát. Není to žádná věda, ale pořád to funguje líp než antibiotika na potkání.
Prevence se pojišťovnám vyplatí
Pro pojišťovny to není jen laskavost. Čím víc zdravých lidí, tím méně výdajů za léky a doktory. A tím víc peněz na služby, které opravdu dávají smysl. Jenže tady přichází ten největší problém – spousta lidí o možnosti příspěvku vůbec neví. A když o něčem nevíte, těžko to můžete využít. Celé to pak působí jako paradox: existuje bonus, který je jednoduchý, výhodný a reálně může někomu ušetřit spoustu nepříjemností. Jenže zmizel v šumu letáků, newsletterů a zapomenutých kolonek na webu.
Někdy opravdu stačí málo. Vědět, že něco takového je. Vědět, že očkování proti RS viru má smysl. A vědět, že ty dva tisíce neleží na dně regálu mezi bio kečupem a zero colou, ale že stačí jeden papír a trochu iniciativy. Na pojišťovnu se většinou nadává. Ale tady je jednou výjimečně na naší straně. Tak by byla škoda to nevyužít.
Více zde