Hlavní obsah
Internet, technologie a elektronika

WhatsApp jako past na důvěřivé. Když vám napíše kamarád nebo rodiče, můžete přijít o peníze

Foto: Getty Images - zakoupená licence

Kyberpodvody nejsou žádná novinka. Ale když se starý trik zabalí do nové aplikace, problém je na světě znovu – jen trochu modernější a nebezpečnější.

Článek

V posledních dnech se WhatsAppem šíří vlna falešných zpráv, které vypadají neškodně, ale ve skutečnosti vás můžou připravit o peníze, přístup k účtům a klid na spaní. Tentokrát nejde o nigerijského prince ani o výhodnou investici do krypta. Stačí jedno kliknutí a účet přebírá někdo jiný – rychle, nenápadně, a hlavně s přístupem ke všem vašim kontaktům. Příběh většinou začíná stejně. Píše někdo z kontaktů. Tváří se jako kolega, sestřenice nebo kamarád.

Nic zvláštního – prostě prosba o pomoc. Tentokrát prý potřebuje hlas v soutěži pro nadanou dívku. Stačí kliknout na odkaz. Pomůžete, podpoříte, dobrý skutek na dvě vteřiny. Jenže ten odkaz je falešný. Místo podpory dítěte darujete útočníkům přístup ke svému účtu. Ti si ho pak okamžitě připojí k jinému zařízení, změní hesla a začnou si přes vaše jméno psát s dalšími lidmi. Vypadá to jako chat s vámi. A zpráva je stejná – tentokrát ale nejde o hlasy, nýbrž o peníze. Naléhavá prosba, že se něco stalo. Převod prý hned zítra vrátí. A pokud mají důvěru vašich přátel, často uspějí.

Z WhatsAppu se stává otevřená brána

WhatsApp má jednu zásadní slabinu – umožňuje propojit účet s více zařízeními najednou. Praktické pro práci, ale doslova požehnání pro podvodníky. Pokud se dostanou k jednomu zařízení, otevřou si dveře dokořán. A přes ně už pak proudí vše: zprávy, kontakty, soukromé fotky, přístup do dalších aplikací. Jako bonus pak mohou přes váš účet rozesílat další podvodné výzvy – lidem, které znáte. S důvěrou, která dělá půl práce za ně.

Na rozdíl od jiných podvodů tady totiž nekomunikuje cizinec. Tváří se to jako reálný člověk, kterého znáte. Právě v tom spočívá rafinovanost celé věci – lidská důvěra je nejsnazší vstupenkou. Pokud vás kontaktuje někdo blízký, málokoho napadne ověřovat si jeho identitu. A přitom by stačilo tak málo – zavolat, napsat jinde, zeptat se napřímo. Jenže pod tlakem slov jako „nutně“, „okamžitě“ nebo „prosím tě fakt to potřebuju“ zkrátka mozek přepne na autopilota. A na tom kyberšmejdi staví.

Problém větší, než se čekalo

Už minulý týden se k tématu vyjádřila i policie, ale až po zveřejnění detailních případů ze strany bankovní asociace se ukázalo, že nejde o pár ojedinělých případů. Podvodníci se na tuhle metodu zaměřili systematicky. A když to nefunguje na prvního člověka v seznamu, funguje to na pátého. Stačí jeden klik. První krok je jednoduchý – podívat se, kde je účet připojený. WhatsApp má v nastavení kolonku Připojená zařízení. Po rozkliknutí je vidět, na jakých zařízeních je váš účet aktivní. Neznámé? Pryč s nimi.

Jedním kliknutím je odpojíte a zamezíte přístupu. A pokud máte pocit, že už byl účet kompromitován, okamžitě změnit nastavení, hesla a nejlépe nahlásit incident přímo podpoře. Druhá věc – nikdy neklikat na odkazy, které přijdou „od známého“, ale vypadají jinak než běžná komunikace. Prosby o hlasy, naléhavé půjčky, odkazy bez vysvětlení – to všechno je podezřelé. I když to píše vaše maminka.

Podvodníci dnes necílí na neznalé seniory. Naopak – vědí, že digitálně zdatný člověk se rád pohybuje ve světě aplikací, a když mu někdo píše, nepochybuje. Proto je nejúčinnější zbraní obyčejná vteřina navíc. Ta, během které si člověk položí otázku: Opravdu by mi tenhle člověk psal právě takhle? A pokud se vám něco nezdá, ověřte si to jinak než přes stejnou aplikaci, přes kterou útok přišel. Protože zatímco jedním kliknutím dokážeme přátelům pomoct – druhým se můžeme stát součástí jejich problému. A WhatsApp sice umí spojovat, ale i pořádně zamotat život.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz