Hlavní obsah
Zdraví

Američanky zbytečně umírají, protože jim lékaři odmítají provést potrat

Foto: rodina Josseli Barnicaové, foto pro média, volné dílo

Josseli Barnicaová chtěla pro svou dcerku sourozence. Těžce nesla, že to kvůli potratu nebude možné. To ještě netušila, že zemře.

V některých státech USA je potrat vraždou. Co je ale odmítnutí potratu v situaci, kdy matka plodu umírá a lze ji zachránit? Lékaři se bojí operovat nebo jen ošetřit i tehdy. Před zákonem by byli vrahy.

Článek

Plod žije, počkáme

První takový případ se stal v roce 2021, ještě předtím, než Nejvyšší soud zrušil precedenční rozhodnutí o právu na potrat. Už tehdy totiž texaské zákony zakazovaly provést umělý potrat po šestém týdnu těhotenství bez ohledu na důvod. Texasanka Josseli Barnicaová (28) byla v sedmnáctém týdnu, když jí začal probíhat přirozený potrat. Plod už z malé části vyčníval ven.

Podle odborníků, které oslovilo médium ProPublica, bylo nutné uspíšit vypuzení plodu nebo jej vyjmout. To však lékaři v nemocnici odmítli, protože srdce plodu stále bilo. Barnicaovou nechali na nemocničním lůžku ležet 40 hodin, než její tělo plod konečně vypudilo.

O 3 dny později zemřela v důsledku infekce, která vznikla během čekání. Kdyby jí lékaři poskytli potřebnou péči včas, téměř jistě by žila.

Zní to šíleně, ale překvapivě existují i otřesnější případy.

Odmítnutí na třech pohotovostech

ProPublica popsalo také případ těhotné texasanky Nevaeh Crainové (18) z loňského října. Původně vyhledala lékaře kvůli bolestem břicha. Na první pohotovosti jí řekli, že má streptokovou infekci v krku a bolestmi břicha se nezabývali. Jela domů, ale její stav se rychle zhoršoval. Na druhé pohotovosti jí zjistili otravu krve v důsledku infekce v děloze. Jde o život ohrožující stav, ale protože dítěti ještě bilo srdce, poslali ji domů. O pár hodin později dorazila do třetí nemocnice. To už nemohla chodit, měla křeče, po nohou jí stékala krev.

Lékař byl ochoten ji připustit na jednotku intenzivní péče pouze za předpokladu, že dva ultrazvuky potvrdí, že srdce plodu přestalo bít. O dvě hodiny později sestra zaznamenala, že Nevaeh modrají rty a stoupá krevní tlak. O dalších několik hodin těhotná žena zemřela.

Odborníci sdělili ProPolitica, že při včasné péči by ženě nehrozily komplikace a dost možná by lékaři zachránili i dítě.

Sami by přitom nutně nemuseli život plodu ohrozit. Jenže si tím nemohli být jisti. A právem se obávali, že za případnou smrt plodu skončí ve vězení — v Texasu by jim hrozilo až 99 let za vraždu.

Sama Navaeh Crainová byla hluboce věřící odpůrkyně potratů. Pro usmrcení plodu byla pouze v případech, kdy je ohrožen život matky. Je smutné, že nakonec sama padla za oběť absurdního přístupu, který je doslova papežštější než papež.

Foto: Lionelt, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Mapa USA podle protipotratových zákonů. Ve žlutých státech jsou potraty legální. V zelených také, protože tam zákaz potratů zablokoval soud. Ve fialových jsou potraty zakázány kvůli ochraně plodu a v modrém jsou zakázány za všech okolností.

Ani vyčistit dělohu

Třetí případ se odehrál v Georgii. V něm nešlo ani o život plodu. Zdravotnice Amber Turnerová (18) si sama vzala potratovou pilulku a potratila. V děloze jí ale zůstalo trochu tkáně z těhotenství a vznikla infekce. S tou navštívila pohotovost.

Potřebovala výškrab, ale ten v případech umělého potratu krátce předtím Georgie zakázala zákonem. Lékaři Turnerové přidělili lůžko a čekali, až se dostane do kritického stavu. Na rozdíl od Texasu totiž Georgie respektuje federální zákon, že lékař je povinen se pokusit zachránit život pacienta.

Když se po 20 hodinách infekce rozšířila tak, že už Turnerové začaly selhávat orgány, lékaři konečně operovali. Jenže už bylo pozdě. Mladá zdravotnice a matka šestiletého dítěte zemřela, protože jí lékaři nesměli provést jednoduchý výškrab.

USA si to musí vyřešit

Zdravotní dokumentace není přístupná bez součinnosti pozůstalých, není proto jasné, kolik takových případů se už v Americe celkem stalo. Zcela určitě jich ale bylo více. Další Američanky svůj život ohrožují potraty načerno. To vše ukazuje na pokrytectví zastánců absolutních zákazů potratů z řad bigotních křesťanů a radikálních republikánů. Ti tuto svou politiku nadále označují za „ochranu života.“

Jde o jeden z mnoha důkazů, že Amerika je v některých ohledech méně civilizovaná než Evropa. A že nutně potřebuje protipotratovou legislativu vrátit na federální úroveň, ideálně ve formě ústavního dodatku. Do té doby by těhotné ženy měly raději pobývat v pokrokovějších státech.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz