Článek
Na trhu prodávají borůvky dva prodejci. První prodejce prodává litr za 150 korun. Přitom jeden litr borůvek má hmotnost 650 g. Druhý prodejce borůvky váží a za 0,5 kg se zaplatí 120 korun. Zákazník koupil levnější borůvky za celkem 600 korun. Vypočtěte, za kolik korun by zákazník koupil dražší borůvky o stejné hmotnosti.
K výsledku se můžeme dopracovat několika způsoby. Zjistíme, že dražší jsou borůvky prodávané na váhu — nákup by stál 624 korun. Jenomže to je extrémně zavádějící.
Není litr jako litr
Zadání úlohy vychází z tvrzení, že nasbírané borůvky mají stálou hustotu 650 g/l. To je zjevný nesmysl. Borůvky mají různé velikosti a tvary, a tak si zákazník může v litrové nádobě s borůvkami odnést i různé množství vzduchu.
To se navíc může po nákupu změnit. Prodejce objem stanoví po nasypání do nádoby. Při pohybu se ale mohou borůvky „setřást“, tedy posouvat a zaplňovat prázdné místo v nádobě. Zákazníkovi se tak skoro zákonitě stane, že si domů donese menší objem borůvek, než si zaplatil. Podle Státní a zemědělské inspekce spotřebitelé udávají úbytek objemu borůvek až o 20 %.
Pokud tento údaj dosadíme do výpočtu, zjistíme, že zdánlivě levnějších borůvek prodávaných na objem bychom museli nakoupit za 750 Kč, abychom měli jistotu, že jich máme alespoň stejné množství jako borůvek prodávaných na váhu v ceně 624 Kč.
Sypké ovoce se na objem prodávat nesmí
Prodejce má povinnost nás informovat o množství potraviny naprosto jednoznačně — a to údaj o objemu borůvek není. Státní zemědělská a potravinová inspekce na to upozorňuje už od roku 2021, za prodej na objem pokutuje. Jen v roce 2024 o tom vyšly desítky článků.
Přesto je takový nekalý prodej součástí slovní úlohy v maturitní zkoušce 2025. Naše školství po studentech chce, aby vypočítali, že se jim borůvky vyplatí kupovat od šizuňka — a aby se vybaveni oním „poznáním“ vydali na cestu dospělosti.
Dozvíme se, jak se to stalo?
Je nepochopitelné, jak celá absurdní úloha mohla vzniknout. Na CERMAT jsem se proto obrátil podle Zákona o svobodném přístupu k informacím s dotazem jakým způsobem byla stanovena hmotnost 1 litru borůvek na 650 gramů, jak je uvedena v maturitním didaktickém testu.
Odpověď jsem dostal obratem:
Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání zveřejní klíče správných řešení 15. května na svém webu https://cermat.gov.cz. Do té doby nemůžeme komentovat výsledky či poskytovat informace k řešení jednotlivých testů.
„Komentář výsledků“ ani „informaci k řešení jednotlivých testů“ jsem nepožadoval, jen způsob stanovení hodnoty v zadání. Zdá se ale, že CERMAT je ochoten informaci poskytnout už za pár dní. Těším se, že se dozvíme, jak ta absurdní úloha vznikla.