Článek
Bez „konverze“ vám kuny, eura nebo jinou měnu za koruny vymění vaše banka. Na výměně trochu vydělá, půjde ale o běžný kurz. U služby „dynamic currency conversion“ měnu směňuje provozovatel bankomatu. Kurz je vždy velmi nevýhodný.
Nemluvíme přitom o nějakých drobných. Může jít o deset a více procent. Na výběru kun nebo eur v hodnotě 10000 Kč může být rozdíl i 1000-1500 Kč. Takovou „službu“ si každý rád odpustí.
Kdy se konverze vyplatí?
I přes nevýhodný kurz se může konverze vyplatit. Vyhnete se totiž poplatku, který při platbě v zahraničí bývá vysoký. Proto je konverze obvykle výhodnější u částek v řádech stokorun. Ještě výhodnější je totiž vybrat z bankomatu vyšší částku a platit hotově.
Právě kvůli operacím s nižšími částkami konverze existuje. V praxi bohužel funguje spíše jako nekalá praktika.
Pozor i při bezhotovostních platbách
Zvýšený kurz na vás mohou zkoušet i při platbách v obchodech nebo na benzínkách. Obchodník totiž může mít konverzi přednastavenou nebo ji zapne přímo pro vás. Naštěstí to můžete poznat. Pokud se částka na terminálu zobrazuje v korunách (k tomu se má zobrazovat i kurz), obchodník nastavil konverzi. Platbu v korunách určitě odmítněte a trvejte na platbě v místní měně.
Mají vás upozornit
Díky nařízením EU se pravidla pro směnu zpřísňují. Bankomat má povinnost vás informovat o výši poplatku a dát vám možnost výběru. V praxi se to dít nemusí. Pokud bankomat informace neposkytuje, vyhněte se mu.
U těch férovějších bankomatů se můžete informovat a rozhodnout. Určitě se vyplatí vyzkoušet více bankomatů a vybrat si ten, kde je výběr nejvýhodnější.
Pozor i u nás
„Službu“ konverze nabízejí i bankomaty u nás. Týká se to hlavně cizinců, ale zahraniční účty mají i Češi. Jde například o populární kartu Revolut, kterou provozuje zahraniční instituce.
Máte právo reklamovat
Po operaci si zkontrolujte v internetovém bankovnictví, že částka výběru nebo platby odpovídá. Pokud ne, ihned ji reklamujte. Vaše banka vám pravděpodobně vyjde vstříc.
Přesto si dávejte pozor už předem. Vyplatí se to.