Článek
Jevgenij Prigožin byl ruský oligarcha, který se v průběhu války na Ukrajině odhalil jako majitel žoldnéřské skupiny Vágnerovců. V oficiální propagandě nehrál významnou roli, ale dokázal se prosadit do povědomí prostřednictvím kanálů vágnerovců na sociálních sítích jako Telegram a TikTok.
Stal se celebritou a jeho vliv na ruskou veřejnost rostl. Přitom nesouhlasil s postupem vedení ruské armády a rozhodl se vystupovat i proti němu, včetně ministra a Putinova přítele Šojgua. V červnu 2023 se rozhodl pro ozbrojenou vzpouru a vedl tažení na Moskvu, které předčasně ukončil. Odborníci mu pak už prorokovali pouze krátký život. Jejich předpovědi se naplnily, když o dva měsíce později zahynul při letecké havárii.
Jenže na zmiňovaných sociálních sítích mrtvý Prigožin žije dál. Zůstává symbolem ruského patriotismu a předmětem memů. Bojoval za Rusko, „byl hustej.“ Jeho fanouškům vůbec nevadí, že vedl ozbrojenou vzpouru proti milovanému Putinovu režimu.
Na realitě a pravdě jim dávno nezáleží, důležité jsou emoce. Rusové jsou již dlouho obklopeni vylhanými příběhy, které si navzájem často protiřečí. Propagandou a falešným vlastenectvím vybudovaný obdiv k mrtvému oligarchovi se Rusům vpil do jejich DNA a vzpomínají na něj s obdivem.
Naopak oficiální média se o něm zmiňují pouze výjimečně. Ruský zpravodajský portál s ironickým názvem Pravda.ru svým čtenářům přesto servíruje Prigožina denně. Téměř každý den si Rusové mohou přečíst nový článek o tom, jaký má Prigožin názor, prakticky lhostejno na co - obvykle ale na něco velmi bezvýznamného. Jak je to možné? Stálicí každodenních zpráv se totiž nestal oligarcha Jevgenij Prigožin, ale předtím málo známý producent Josif Prigožin.
Přitom jej médium v titulku i perexu zásadně označuje pouze příjmením Prigožin. Omyl je tak v podstatě zaručen.
V případě, že je článek o něm a jeho ženě, se v titulku objevuje neobvyklá kombinace křestního jména manželky a příjmení manžela. Tedy „Valerie a Prigožin“ namísto logického „Prigožinovi“ nebo „Josif a Valerie Prigožinovi.“
Jedná tak Pravda.ru pouze proto, aby nalákala čtenáře, nebo to má i propagandistické důvody? Matení čtenářů titulkem (clickbait) na tomto poloseriózním portálu není obvyklé. Jde tedy spíše o tu propagandu. O snahu rozmělnit a nahradit vzpomínky na Jevgenije Prigožina, který už se do oficiálního příběhu války nehodí - a vlastně nejspíš nikdy nehodil.
______________
Zdroje:
S ohledem na četné dezinformace a propagabdu na portálu pravda.ru jej neodkazujeme jako zdroj.