Článek
Když jsem dříve vyjmenoval pochybné praktiky a další negativa Temu, v komentářích jsem se vesměs dozvěděl, že zboží je levné a funguje nebo se dá vrátit, takže lidi tam budou nakupovat dál. Přitom jsem v onom článku neuvedl asi nejzávažnější negativum čínských tržišť: ve zboží mohou být jedovaté a karcinogenní látky. A nejde o nic výjimečného.
Před několika dny v Jižní Koreji otestovali 26 kusů různého zimního dětského oblečení z Temu, Sheinu a Aliexpressu. V 7 případech (to je více než 25 %!) našli jedovaté látky, zejména ftalátová změkčovadla, olovo a kadmium. Dva z nich pocházely z Temu: bundička, která překročila 622× zákonný limit ftalátů, 3,6× limit olova a 3,4× limit kadmia; svetr pak překročil 294× limit ftalátů. Toho, kdo se o téma zajímá, to nepřekvapí. První takové problémy se vyskytly u Sheinu ještě před vznikem Temu. Přesto tam problém trvá a přenesl se i na Temu.
Korejci testují produkty z tržišť od jara 2024. Otestovali jich celkem 93, nevyhovovala polovina. Vedle oblečení a hraček šlo o i pastelky a dětské hodinky. Tržiště údajně s úřady spolupracují a výrobky stahují z prodeje. Ale jak je možné, že se tam takový šmejd vůbec prodává a putuje odsud do civilizovaného světa?
Je to tím, že tržiště své produkty netestují, nebo nanejvýš namátkově. Ani by to nestíhaly: denně uvádějí do prodeje tisíce až desetitisíce nových produktů. Od Koreje stejně jako od kteréhokoli jiného státu je naivní věřit, že kontrolami jednotek až desítek produktů a výzvami k jejich stažení něco změní.
Lepší cestou se vydává náš Státní zdravotní ústav, který před levnými dětskými hračkami z Číny varuje obecně a přidává mimo jiné i návod, jak odhadnout, zda byla hračka měkčená ftaláty: podle měkkosti, vláčnosti a zápachu. Přidává také výčet možných dopadů vystavení dítěte ftalátům:
(…) při dlouhodobé expozici mohou způsobovat rakovinu. A právě expozice těmto látkám v dětství může být jedním z faktorů při vzniků nádorů i v dospělosti (…) V epidemiologických studiích se zjistilo, že expozice některým ftalátům je spojena s poruchami reprodukčního systému zejména u chlapců, což může vést k jejich neplodnosti v dospělosti. Ftaláty jsou také spojovány se vznikem imunologických poruch, což může být příčinou vzniku astmatu, alergií a ekzémů. Současně narušují negativně i endokrinní systém, což může souviset i s rozvojem některých nádorových onemocnění, s inzulinovou rezistencí, obezitou, nebo s poruchami pozornosti a chování u dětí.
Kdyby šlo pouze o toto, většině rodičů by to stačilo, aby už na Temu, Sheinu a Aliexpressu nenakupovali. Jenže ftaláty jsou pouze špička ledovce.
Don’t buy anything rechargeable from Temu. Thankfully I smelled smoke. I had only plugged it in 2 minutes before this. pic.twitter.com/40FcDQNYnq
— Violet Felon (@DerbySk8r_Sorta) December 1, 2024
Polyfluorované a perfluorované látky (PFAS)
Pak jsou tu tzv. věčné chemikálie, které používáme nebo jsme používali například v hasicích směsích, nepromokavém oblečení, teflonových pánvích a pečícím papíru, ale dnes už víme, že způsobují rakovinu a různá chronická onemocnění a že je téměř nemožné je odbourat. Snažíme se jich společnost zbavit.
Prodejci na Temu to vidí jinak. V jejich zboží se věčné chemikálie průkazně vyskytují například v jednorázovém nádobí, velmi pravděpodobně i v oblečení a dalších výrobcích. Jsou typické tím, že se na ně nepřichytává voda a stéká po nich.
Pro nás i ostatní vyspělé státy je dovoz obrovského množství produktů s obsahem věčných chemikálií krokem zpět. Trvalo desítky let dosáhnout jejich regulace a omezit jejich používání. Na způsobu, jak je odbourat, vědci usilovně pracují. Připadá mi absurdní, že na svůj trh z Číny pouštíme škodliviny, které se mezitím doma snažíme eliminovat z výroby a netušíme, zda a jak se jich zbavíme z přírody.
Na Temu ovšem existují i výrazně akutnější nebezpečí.
Hořlaviny
Někteří prodejci na Temu a Shein nedbají norem pro použití hořlavých plastů v dětském oblečení. Dítě, které se v takovém hořlavém oblečku z Temu nebo Sheinu přliš přiblíží třeba ke svíčce nebo plynovému sporáku, oblečení může vzplanout a dítě v lepším případě skončí v nemocnici s vážnými popáleninami. V září se to stalo osmileté holčičce z Austrálie, jejíž čínskou deku s kapucou zapálil uhlík z krbu a během chvíle byla zalitá v hořícím plastu. Ztrápená maminka teď vyzývá další rodiče, aby nebezpečné hadry z Číny raději vyhodili.
K události mimochodem došlo skoro 2 měsíce poté, co americká Komise pro bezpečnost spotřebního zboží nakázala Temu stáhnout 35000 kusů dětských pyžamek s obdobnými vlastnostmi.
Žíraviny
Oheň ale není jediným způsobem, jak se kvůli zboží z Temu popálit. Za pomoci naivního otce si jedenáctiletá Chloe z Británie k loňským Vánocům z Temu nadělila vedle cetek také set na lakování nehtů a lepidlo na nehty. Tím si trochu potřísnila ruce; ihned pocítila silné pálení, které neustalo ani po 20 minutách omývání vodou. Druhý den skončila v nemocnici. Na potřísněných místech přišla o všechny vrstvy kůže, kterou jí s odstupem po léčení přes komplikace úspěšně obnovili. Měla štěstí, mohlo to dopadnout hůř.
Právníci rodině nedoporučili řešit věc soudně. Podle nich za škodu neodpovídá tržiště, ale původní prodejce, kterého je skoro nemožné vypátrat. Temu tvrdí, že produkt nemělo dítě dostat do ruky a lepidlo tak bylo označeno, ovšem. Jako gesto dobré vůle nabídlo kupony v hodnotě 1500 liber, tedy přibližně 45 tisíc korun. To je dost trapné: částka byla nižší než výlohy na léčení, a navíc rodina už (nepřekvapivě) na tržišti nakupovat nehodlala.
Vyřeší to Evropská komise?
Nízké riziko právních následků pro tržiště je dalším důvodem, proč k nám proudí takové obrovské množství šuntů, které porušují evropské předpisy. Občasná stažení pár produktů nejsou důvodem, aby tržiště měnila svoje chování — testovala produkty, starala se, aby vyhovovaly evropským normám, a označovala je popisky a varováními v jazyce státu, do kterého zasílá.
Česká obchodní inspekce je na zahraniční firmy krátká. Problémy s obřími korporacemi jako je vlastník Temu Pinduoduo by měla řešit vláda nebo Evropská unie. Právě to se teď snad konečně děje.
Vlastnostmi zboží z Temu se totiž už několik měsíců zabývá Evropská komise. Považuji za velmi pravděpodobné, že zjistí, že Temu dostatečně nebrání prodeji nebezpečného zboží. Možné řešení, pokuta až do výše 6 % ročních světových prodejů, což by podle odhadů prodeje letos v přepočtu vycházelo na 60 miliard korun. To už by snad pro majitele korporace, která přes obrovský obrat vytváří relativně nízký zisk, mohla být motivace k zamyšlení.
Dost!
Jenomže mezitím do Evropy dál denně proudí a budou proudit stovky nebo tisíce tun levného zboží. Velká část z něj končí během pár týdnů v popelnici. Tolik odpadu opravdu nepotřebujeme, máme ho dost i z kvalitnějšího českého a evropského zboží, které vydrží déle. Navíc se z odpadků z Temu mohou nebezpečné látky uvolnit do přírody, ať už do vody nebo do ovzduší. Při recyklaci mohou teoreticky skončit v recyklovaných plastech a našich výrobcích.
Část společnosti je bohužel přesvědčená, že kritika Temu je projev konkurenčního boje a že výrobky z Temu jsou prostě jenom nějak zázračně levnější a vyplatí se je kupovat. Nebo že ty nekvalitní poznají. Jenže i zdánlivě kvalitní výrobek může být skrytě nebezpečný. Za šetrnost mohou oni i jejich rodiny zaplatit zdravím.
Existuje jediné řešení: říct si dost a na tržištích nenakupovat. Blíží se Vánoce a kampaň Temu samozřejmě jede naplno (to vlastně vždycky). Až uvidíte jeho reklamu, vzpomeňte si, co mohou být šunty z Temu zač.
Sobě i své rodině můžete dát docela dobrý vánoční dárek tím, že odsud už nic nekoupíte. Je totiž těžké vymyslet horší dárek pod stromeček než jedovatou blůzku nebo nebezpečnou hračku.