Hlavní obsah
Názory a úvahy

Zrádce, jako je soudce Szmydt, máme i u nás. Ať do Běloruska utečou za ním

Foto: John Noonan, Unsplash

Polskem hýbe zpráva, že významný soudce Szmydt utekl do Běloruska a poskytl rozhovor propagandistovi Sovoljovovi. Jemu podobní se najdou u nás i u našich sousedů.

Článek

Soudce zemského správního soudu ve Varšavě Tomasz Szmydt, který mj. soudil i případy v souvislosti s bezpečnostními prověrkami, utajovanými informacemi, armádou a NATO, v pondělí náhle na tiskové konferenci pro běloruskou agenturu Belta oznámil, že požádal o azyl v Bělorusku. Prý kvůli tomu, že byl v Polsku perzekuován a že „protestuje proti polské vládě, která pod vlivem Spojených států a Británie vede zemi (Polsko) do války.“ V televizním rozhovoru s Putinovým dvorním propagandistou Sovoljovem poté mimo jiné prohlásil, že západ se snaží zatáhnout Polsko do války s Ruskem.

Protože jsem pro dialog, abychom spolu mluvili všichni - Polsko, Bělorusko, Rusko - mám čtyři roky problémy. Snažil jsem se nedávat najevo své názory, protože v Polsku je to nebezpečné, zvláště v mé profesi.
Tomasz Szmydt

Polská prokuratura mezitím zahájila vyšetřování možného spojení Szmydta se zahraniční rozvědkou - důkazů o tom prý přibývá. Všeobecně se předpokládá, že Bělorusům nebo Rusům předává nebo předal tajné informace. Ministr zahraničí Radosław Sikorski už Szmydta označil za zrádce. A premiér Donald Tusk v Sejmu hřímal, že předchozí vlády z politických důvodů dlouho podceňovaly nebezpečí a bránily vyšetřováním, která mohla odhalit ruský vliv v Polsku:

Pan Szmydt je pravděpodobně pouze ilustrací, a ne tou nejdůležitější, toho, co se v průběhu let dělo ve vztahu mezi východními službami, ruskými politickými zájmy a orgány PiS a Spojené pravice.
polský premiér Donald Tusk, 8.5.2024

Tím by Polsko bohužel nebylo výjimečné. Napříč Evropou populističtí politici využívají proruských nálad a mají pak kvůli svým voličům přirozeně motivaci bagatelizovat nebezpečí. Do české rozvědky se tak svého času jako do „čučkařů“ trefoval prezident Zeman. V současné době můžeme pochybovat, že by ruská rozvědka měla potíže v Maďarsku nebo na Slovensku.

Ačkoliv informace kontrarozvědky bývají tajné, o ruských agentech a informátorech v České republice informace máme: v roce 2022 musel z Ministerstva zahraničních věcí odejít „krtek,“ zaměstnanec, o kterém BIS zjistila, že předával informace ruské rozvědce. V souvislosti s kauzou se tehdy hovořilo o tom, že podobných osob je v ČR mnohem víc. To přitom bylo poté, co ČR vypověděla 18 ruských diplomatů, které označila za zpravodajské důstojníky.

Těch krtků, kteří tu pracují pro Rusy i pro jiné ne úplně přátelské země, budou v České republice minimálně vyšší desítky.
bezpečnostní expert a analytik Václav Mikulecký pro Blesk zprávy, září 2022

Vzhledem k počtu prorusky smýšlejících občanů v ČR by ostatně bylo naivní se domnívat, že tu lidi, jako je Tomasz Szmydt, na významných mocenských pozicích nemáme.

Kéž by následovali jeho příkladu a vydali se žádat o azyl do Běloruska. V době, kdy se k nám Rusko chová jako stále horší nepřítel a hybridní válka dostává další rozměry, potřebujeme místo nich lidi, kteří věří v Českou republiku.

___

Zdroje:

Běloruské a ruské zdroje obsahující propagandu neodkazuji.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz