Článek
Při vyhledání jména stínové ministryně financí narazíme na to, že více jak polovina prvních zpráv o ní, se vztahuje k jejím videím na TikToku. Tuto četnost můžeme nejspíše přislíbit videu, kde se paní Schillerová oblékla do kostýmu hranolek.
Neměl tady někdo starost o duševní zdraví premiéra? pic.twitter.com/QVzCJB3lBF
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) December 2, 2024
Video upozorňovalo, velmi zvláštním způsobem, na zajímavou věc. Ministerstvo práce zrušilo změny, které plánovalo na rok 2025 a které by dohodářům (pracujícím lidem ne podle pracovní smlouvy, ale dohody o provedení práce, případně dohody o pracovní činnosti) zkomplikovalo život. Často jsou těmito lidmi studenti. „Pořádně jim to ve Sněmovně vytmavím, aby se drželi od studentů, dohodářů a brigádníků co nejdál,“ pasuje se ve videu Alena Schillerová do role patrona studentů.
Zkuste trendy!
Schillerová se, jak sama říká, drží trendů. Ať už to je využíváním Gen Z slangu, používání trendujících písniček, či vytváření videí podobných tomu nedávnému: „Co bych hrála ve Sněmovně za písničku, kdybych jí šéfovala?“ – s návrhem na písničku Work od interpretů Rihanny a Drakea. U tohoto typu videí jde o to, že autor vybere určité místo a přidá k tomu písničku, která se nějakým vtipným způsobem hodí k tomu místu. Ale často by bylo společensky nepřípustné, aby tam písnička hrála. Například písnička „Final countdown“ (Konečný odpočet) v domově pro seniory.
Nejnovější video (text píši v odpoledních hodinách 29.12.2024 pozn. autora), se tedy od trendů trochu odvrací. Ve skoro až steampunkových brýlích Alena provádí tradiční vánoční aktivitu v některých rodinách – lití olova. A chce pomocí obrazce, který jí vznikne, zjistit: „Kdy zazvoní zvonec a Fialovy vlády bude konec?“ Ale nakonec se od původního cíle odvrací a říká nám, že budoucnost je na každém z nás a abychom si to příští rok nepokazili. Hezké předvolební video, že?
Ale vždyť je to opozice
Ano a je jejich popisem práce, upozorňovat na problémy ve vládě a Sněmovně. Ale je toto ten způsob? Pamatuji si, když jsme byli menší a snažili jsme se natáčet různé sketche (krátko-formátové video, které má mít humornou pointu), jako Alena Schillerová, samozřejmě bez politického podtextu. A to bych asi řekl jako věc, kterou bych vytkl působení Aleny Schillerové na sociálních sítích. Chápal bych to od politické strany/hnutí, která by byla vedená náctiletými lidmi.
Určitě je to způsob, který oslovuje mladé lidi a toto dělení mladých pro Alenu Schillerovou a důchodců pro Andreje Babiše, může fungovat. Ale nemyslím si, že je to důstojné a dobrá vizitka pro českou politiku (ne že by teď byla nějaká dobrá), ale politici by se měli snažit, toto špatné jméno vylepšovat.