Článek
Pokud plánujete dostat se pěšky, na kole nebo na koloběžce z Žižkova do Karlína a naopak, pak nejspíš neexistuje rychlejší cesta. Žižkovský tunel spojuje tyto čtvrti od roku 1951, respektive 1953, kdy byl úplně dokončen. V ten samý rok byl dokončen také Letenský tunel, kterým na rozdíl od Žižkovského mohou projíždět auta. Svůj název ovšem nese oficiálně až od prosince 2014. Podobně nový je i nápis neboj, který zdobí vchod do tunelu z Karlína. Je výsledkem festivalu m³ / Umění v prostoru, jež měl za cíl proměnit Karlín v uměleckou galerii, umělecký ateliér i koncertní síň pod širým nebem. Jeho autorem je brněnský umělec Timo. Jedná se o vzkaz všem, kteří by se snad báli tunelem krátit cestu.
Tunel dlouhý 303 metrů v sobě ukrývá atomový kryt s více jak kilometrem chodeb a kapacitou 1 200 a osob pro případ jaderné katastrofy. Za jinými dveřmi je prostor, který je nyní využíván jako pobočka Ústavu jaderné fyziky AV ČR, který zde instaloval malý urychlovač části. Obdobu velkého - umístěného ve švýcarském CERNu.
Karlínská okružní procházka od Žižkovského tunelu
Právě s krytem je spojen novácký sitcom Comeback. Ze seriálu můžete znát záběr na plechové dveře atomového krytu, kde si Simona zřídila provizorní hospodu poté, co jí zavřeli Jezevce. Dveře byly pouze rekvizita, zbytek sedí beze zbytku. Chcete-li si udělat krátkou procházku po Karlíně, pak pokračujte z tunelu na křížění ulic Šaldova—Křižíkova. Zelený rohový dům (Křižíkova 62) je dům Pacovských. V přízemí sice nenajdete obchod s hudebninami U dvou akordů, nicméně ten seriálový zde rozhodně byl. Interiéry se ovšem natáčely podobně jako u seriálů Ulice či Ordinace v růžové zahradě v Ateliérech Hostivař.
Odtud je možné pokračovat dále na konec Pernerovy ulice, kde stojí nová kancelářská budova Butterfly. Uvnitř se natáčela například scéna z filmu Bábovky podle knižní předlohy Radky Třeštíkové. Pokud se projdete přízemím, můžete objevit čtveřici skleněných instalací od českého designéra a pedagoga Maxima Velčovského. Tisíce křišťálových bublin vytváří barevné portréty čtyř významných českých osobností.
Jen o kousek dál v Sudkových sadech stojí nádherná barokní budova Invalidovny od Kiliána Ignáce Dietzenhofera, která přilákala mnoho českých i zahraničních produkcí. Za zmínku určitě stojí filmy jako Amadeus, Anthropoid, Gympl, Hlídač. č. 47, Anděl páně a Wilsonov nebo seriály Četníci z Luhačovic, Herec a výpravná série Marie Terezie. Invalidovnu si lze prohlédnout bez rezervace přes den i jako večerní prohlídku.
Na druhou stranu od Invalidovny směrem k Rohanskému nábřeží stojí další, tentokrát soudobá budova se zajímavou sochařskou výzdobou. Nový bytový dům zde podepírají obří ocelové sochy od Davida Černého, českého umělce známého především jako autora kontroverzních plastik: Růžový tank, Kůň v Lucerně, Miminka na Žižkovském vysílači a další. Ženská 35 tun vážící socha zvaná Lilith drží dům a svou pohyblivou hlavu vždy o půlnoci otočí.
Vrátíte-li se zpátky k tunelu, můžete si připomenou ještě dvě významná natáčení. Filmová generační výpověď třicátníků z počátku milénia Samotáři od režiséra Davida Ondříčka (Šeptej, Jedna ruka netleská, Ve stínu nebo Zátopek) má zde scénu s postavou osamělé Hanky (Jitka Schneiderová). Po premiéře Samotářů v Polsku dokonce díky velké oblibě filmu pořádala jedna polská cestovní kancelář zájezdy na místa, kde se natáčelo, tedy i do Žižkovského tunelu.
Přes millón diváků zná útroby tunelu i ze známé písně Banány kapely Wohnout. Natáčela se tu velká část videoklipu, kde se členové kapely potkávají s prodavačkou banánů.
Procházku si můžete naplánovat podle uložené trasy na mapy.cz.
Anketa
Zdroje:
region.rozhlas.cz, wikipeadia.org, refresher.cz, designmag.cz, invalidovna-praha.cz, Czech Tourism, csfd.cz, idnes.cz