Článek
Kdyby tak věci mohly mluvit, to bychom si někdy možná přáli. Vysvětlily by, dokreslily by, daly by nám jasnější představu. Závan/dotek minulosti takto mohli na vlastní kůži pocítit majitelé bytu v Crystal Palace v Londýně. Mladý pár se nestačil divit, jaká výjimečná pošta se to objevila v jejich schránce v roce 2021. Dopis, který jim přišel, byl adresován do domu, který je již dávno zbourán. Nyní se na jeho místě nachází nový bytový dům, ve kterém žijí.
Co se s dopisem tak dlouhou dobu dělo?
Podle zaměstnanců společnosti Royal Mail, která zajišťuje poštovní služby v celém Spojeném království, se jedná o výjimečný incident. Navíc si nejsou přesně jisti, jak se celá záležitost odehrála. Patrně nejznámější teorie pracuje s verzí, že dopis zapadl za nábytek někde ve třídírně v Sydenhamu. Ta pak byla nějaký čas zavřená, protože se přestavovala. A právě během tohoto procesu mohl dopis někdo najít a mlčky ho strčit znovu do pošty.
Dopis v rukou dvou mladých lidí
A tak se obálka dostala do bytu mladého divadelního režiséra Glenna a jeho partnerky. Nejdříve byli oba překvapeni, obálka vypadala zachovale. Proto předpokládali, že dopis byl odeslaný v únoru 2016. Jenže k jejich překvapení si pak všimli královského razítka a známky s podobiznou Jiřího V., tedy dědečka nedávno zesnulé Alžběty II. Až tehdy zjistili, že se jednalo ve skutečnosti o rok odeslání 1916.
Zvědavost silnější než poslušnost zákonu
Tady jen malá odbočka do práva. Podle zákona o poštovních službách z roku 2000 se jedná o zločin, pokud otevřete dopis, jehož nejste adresátem. Nejsem právník, takže těžko posuzovat tuto situaci. Každopádně mladý pár se rozhodl dopis otevřít. Asi se není čemu divit. Zvědavost byla určitě nezastavitelná. A když k tomu přičteme časovou proluku, je to na jednu stranu asi odpustitelné. Navíc oba si zaslouží určitě i pochvalu. Ihned po otevření dopisu se totiž obrátili na místní historickou společnost, jestli by nezjistila více informací o lidech, kterých se dopis týkal. Nálezce dopisu Glenn zároveň prostřednictvím tisku informoval, že pokud se najdou příbuzní, rád jim poskytne tento střípek z jejich rodinné historie.
Co se ve zmíněném dopise píše?
Některé části dopisu jsou těžko čitelné, proto není znám celý jeho obsah. Poprvé se příběh dopisu objevil v únoru 2021 v novinách South London Press a ihned zvedl vlnu zájmu veřejnosti. Lidé zatoužili dozvědět se něco víc o místní historii a lidech z Norwoodu. Před více jak 100 lety zde bylo totiž oblíbené místo pro vyšší střední třídu a stěhovalo se sem mnoho zámožných rodin.
Dopis začíná oslovením „Mé drahé Katie“. Katie Marsh byla manželka uznávaného obchodníka se známkami Oswalda Marshe, který mimo jiné často působil jako soudní znalec v případech podvodů se známkami.
Autorka dopisu Christabel Mennellová, dcera bohatého obchodníka s čajem Henryho T. Mennella, psala své kamarádce výše zmíněné Katie důvěrný dopis z Bathu, kde zrovna trávila svoji dovolenou. Dle informací rozluštěných z dopisu si Christabel stěžovala na nachlazení a prosila Katie o pomoc v nějaké záležitosti, které se dopustila ve společenském klubu. V dopise uvedla, že se cítí „docela zahanbená“ poté, když řekla, co udělala, a že se také cítí mizerně kvůli velmi silnému nachlazení.
Závěr příběhu je na nás
Jak to nakonec dopadlo a o co přesně šlo? Domluvily se ty ženy jiným způsobem, setkaly se nebo se už nikdy neviděly? Nezůstalo na jedné straně rozčarování z neodepsání a nastal konec přátelství? Šlo o pouhou malichernost, nebo důležitou životní událost? To si můžeme jen domýšlet. Skutečnost mohla být daleko barvitější nebo naopak velmi všední. A možná v tom tkví ta romantika a zájem veřejnosti o jeden znovunalezený soukromý dopis. Kam zavede fantazie vás?
Zdroje: UK legislation, BBC, The Sun, The Guardian