Článek
Chodím ke svému gynekologovi už přes patnáct let. S jeho službami jsem byla vždy nanejvýš spokojená. Přestože jsem se ještě nezbavila studu, nehodlám ho měnit. Je kapacitou ve svém oboru, citlivý a korektní. Mimo jiné spolupracuje i s velmi sympatickou zdravotní sestrou. Poslední lednová návštěva mě ale lehce zarazila, a s odstupem času vlastně až naštvala.
Vyšetření gynekologickými zrcadly
Pokud čtou tento text i muži, tak jen pro objasnění vysvětlím, že ženy jsou standardně vyšetřovány takzvanými gynekologickými zrcadly. Buď se jedná o sterilní kovová zrcadla, která bývají běžně zdarma a používají se po dezinfekci opakovaně. Anebo existují jednorázová plastová zrcadla, která, jak už napovídá jejich název, se samozřejmě po vyšetření vyhodí a zpravidla platí žena za jejich použití symbolický poplatek. V mém případě šlo o padesát korun. Ještě v minulém roce se stejnými pravidly řídila i gynekologická ordinace, kterou navštěvuji.
Nemilé překvapení v podobě nového poplatku
Právě příplatek padesát korun za použití plastových zrcadel se od Nového roku dočkal změny. Navýšení ceny na rovnou stovku nepotěšilo, ale dalo se očekávat. To ale není to nejhorší. Letos totiž přišla ještě další změna. Jednalo se o zavedení nového poplatku padesáti korun za sterilizaci kovových zrcadel. Ano, čtete správně. Padesát korun za něco, co by patrně měla proplácet pojišťovna. To mi ale samozřejmě došlo až dlouho po samotném vyšetření a při rozhovoru s kamarádkami úplnou náhodou.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/kObgaqJNMnVbj2mBCUVv1R/5b1e/nemocnice-gynekologie-vysetreni.jpeg?fl=cro,0,0,4032,3024%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Dveře gynekologické ordinace s oznámením nového poplatku za sterilizaci.
Co říkají zdravotní pojišťovny
Sama jsem pojištěncem České průmyslové zdravotní pojišťovny. Zavítala jsem proto na její oficiální webové stránky a našla následující: „Kovová zrcadla při vaginálním vyšetření – je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.“ Na dveřích ordinace je sice alibisticky psáno, že vyšetření pomocí kovových zrcadel je zdarma. Poplatek je ale ukryt ve sterilizaci. I k tomu jsem ale našla informaci na stejné webové stránce pojišťovny. Stojí tu jasně: „Běžné pomůcky jako rukavice, stěrové tyčinky, použití injekce, náplasti, použití jednorázového kondomu na vaginální ultrazvuk - jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.“ Z mého pohledu je i sterilní desinfekční roztok (neznám přesný pojem) součástí právě běžných pomůcek, které by měly být hrazeny pojišťovnou.
Nenechme to být
A tak si z mého pohledu lékař prostřednictvím zdravotní sestry vyžádal peníze za něco, co by mi mělo být poskytnuto zdarma. Z minulosti totiž vím, že má smlouvu uzavřenou i s mou pojišťovnou. Přiznám se, že mi to v ordinaci přišlo lehce divné, ale vědomě jsem tyto myšlenky potlačila. Takže jsem bez ptaní zaplatila. Moje chyba. Až později mi došlo, co se vlastně stalo.
Kamarádky mi dodaly odvahu, abych se na to příště zeptala. Ráda bych, aby mi sestra byla schopná doložit, na základě čeho si tento poplatek nárokují. Dnes to je padesát korun za sterilizaci, příště to může být sto korun za papír na lehátku. Vám ostatním tak radím to stejné.
Nechci spustit nepromyšlený hon na gynekology. V žádném případě. Jde jen o to, pokud si nějakým poplatkem nejste jisté, a nemusí jít nutně o gynekologická zrcadla, zeptejte se. Nebojte se a nenechte se. A pokud nemáte odvahu začít přímo v gynekologické ordinaci, obraťte se přímo na vaši zdravotní pojišťovnu. Kromě peněz jde totiž i o samotný princip. A ten je třeba si chránit.
Článek byl sepsán na základě rozhovoru z 10.2.2025 s rodinným příslušníkem a se svolením k publikaci. Pro vyšší autentičnost byl text sepsán v ženském rodě.