Článek
Alex Ovečkin je v současných hodinách nejskloňovanějším jménem na internetu. Jeho typický obličej s úsměvem a chybějícím zubem v horní části chrupu teď vyskakuje na čtenáře na každém rohu. A ona se opravdu stala velká věc. Ve světe sportu se totiž stal hokejistou číslo jedna co do počtu branek v zámořské hokejové lize. Tedy té nejlepší na světě.
Skoro více než na samotný gól jsem ale čekal na reakce okolí. K úplnosti příběhu je totiž ještě zmínit, že je Alex Ovečkin veřejným podporovatelem ruského prezidenta Putina. A to ne jen tak ledajakým, svou podporou se netají ani na sociálních sítích. Společné fotografie, slova uznání, hrdost, přátelské fyzické doteky. Jen si projděte jeho účet na Instagramu. Když se ho ptali na tiskové konferenci před třemi lety, co říká na válku na Ukrajině a Putina, uhýbal odpovědi, a jen volal po jejím konci. Vyhýbavě. Nezapomněl ale připomenout, že Putin je jeho prezident. Podobně jako při dalších otázkách novinářů.
Jágrova reakce na Ovečkinův úspěch mnohé nepřekvapila. Ani mě. Ale zamrzela. Že se nemá sport míchat s politikou, s tím do jisté míry všichni souhlasíme. Jenže u Ruska je to jiné. Především poslední roky. Kvůli válce. Na mezinárodních soutěžích ruské sportovce nevidíme, nezahráli si na hokejovém šampionátu, vlny ohlasů budí jakékoliv angažmá sportovce ruské národnosti. Je tedy nanejvýš zřejmé, že politika tedy se sportem spjata je. A velmi intenzivně. Když tedy Jágr nasdílel obrázek s Ovečkinem, je to něco víc než jen pouhá gratulace.
Jágr je dost chytrý na to, aby věděl, co dělá. Možná proto zvolil tak opatrný komentář k dané fotografii. Předpokládám, že pokud by tam napsal něco ve stylu „Ovi, kamaráde, tak se ti to povedlo, vždycky jsem věděl, že mě překonáš, tak teď si ten moment užij,“ pořádně by si naběhl. Na to je moc chytrý, aby něco takového udělal. K fotografii výše, kde jsou současně nejlepší střelci historie NHL, napsal jen tři slova: „Docela dobrá šatna.“
Podpora, nebo čirý alibismus? To ať si každý zodpoví sám. Když ale vezmeme Jágrovu minulost a například nešťastné angažování brankáře Hudáčka, který po začátku války dobrovolně odešel hrát do Ruska, odpověď se zdá být jasná. Je třeba zdůraznit, že Jágr přímo nepodporuje Putina. To ani nikdy neudělal. Svou náklonností k člověku, který ale Putina podporuje, se o nepřímou podporu jedná. A to je rozhodně škoda. A nedaří se to ani schovat za pár nezúčastněných slov o docela dobré šatně.