Hlavní obsah
Umění a zábava

Tatianu Dykovou v roli Marty nejde vystát, Čechy i tak absurdní seriál baví

Foto: Fondovník / generováno AI nástrojem Ideogram

Obrázek je ilustrační

Šílená Marta a nerealistické scény. To jsou dva hlavní prvky, které celému seriálu na Nově ubírají na kvalitě. To ale českého diváka netrápí, jak dokazuje stále vysoká sledovanost každého dílu.

Článek

Aniž by to divák pozoroval, nedělní večery často znamenají pomyslné bitevní pole mezi jednotlivými televizemi. Bojuje se o diváka. A vítězí ta televize s nejvyšší sledovaností. Web MediaGuru informoval o vítězi poslední březnové neděle. A nepřekvapivě už poněkolikáté v řadě míří toto ocenění do rukou Tatiany Dykové, respektive k tvůrcům seriálu Případy mimořádné Marty.

Mimořádná Marta je opravdu mimořádná

Patrně nejpřesnější a zároveň nevulgární výraz k popsání Marty je praštěnost. Tatiana Dyková ztvárňuje konzultantku na policejním oddělení vražd. Je mimořádná v mnoha ohledech. Ve vzhledu, chování, způsobu vyjadřování nebo geniálnímu přemýšlení ve své práci. Jenže všechno je to way too much (anglicky až moc). Je to jako bychom poslouchali hudbu o něco málo hlasitěji, než jsou reproduktory schopné unést. Nebo když se snažíte z vozu s maximální rychlostí 180 km/h vymáčknout ještě o něco více.

Marta má rezaté vlasy. Pestrobarevné oblečení. Skáče druhým do řeči. Mluví i chodí afektovaně. Manipuluje druhými různými způsoby. Buď se podbízí, nebo je až příliš dominantní. Cíl je pouze dosáhnout svého. Nikoho nerespektuje, i když na to nemá postavení. Razí vlastní vyšetřovací metody. Tatianu Dykovou v její roli zkrátka nejde vystát. Celý seriál je postaven na ní. A to je to, co jeho tvůrci vlastně zamýšleli. Aby si divák řekl: „To snad nemyslí vážně?!

Nereálné a přitažené scény za vlasy

Možná by šlo ještě skousnout, že se Marta chová tak, jak se chová. Přeci jen jde částečně i o komedii. Jenže pojem way too much se dá použít i na jednotlivé scény. A těch absurdních a nelogických je v každém díle celá řada. Jak je možné, že civilista může spolupracovat s kriminální policií na vyšetřování vražd? Jak je možné, že spoustu případů vyřeší Marta jen díky tomu, že ji dojdou souvislosti úplnou náhodou.

Třeba když někdo předvádí citoslovce slepice kokodák a Martě sepne, že nápis Koko na krabičce se sladkým má souvislost s vraždou. Nebo když vyřeší případ přes videohovor s kolegou. Hned si totiž všimne na stolku fotky oběti, která je v tropech a má dlouhý rukáv, a vedle fotky je poměrně drahá kosmetika, makeup, ale žádná rtěnka, řasenka: „Ten, chlap ji mlátil. Ona měla ty makeupy, aby schovala modřiny,“ vysouká ze sebe po pár vteřinách hovoru.

Přesto je tento seriál něčím, co uspokojuje vysokou poptávku. Pro mnohé objektivně „ptákovina“ plná nereálných scén a přitažených hereckých výkonů. Pro jiné ale odpočinkový komediální seriál, u kterého si mohou odpočinout. A to je patrně to, co i sami tvůrci zamýšleli. A ať už je vysoká sledovanost překvapila, nebo ne, je zřejmé, že se vydali správnou cestou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz