Článek
Kdekoho jistě potěšila zpráva o skoro až tropických teplotách v těchto dnech. Především horký čtvrtek a pátek lákal na návštěvu přírody. Pocitová teplota kolem dvaceti stupňů dokonce přiměla některé vzít si dovolenou a volný čas co nejlépe využít.
Z pomyslné dovolené se ale také vrátila klíšťata. Konec března, ale právě i začátek dubna je totiž běžně časem, kdy se začínají nejen objevovat, ale na mnoha místech už i vykazovat poměrně vysokou aktivitu. A Česko toho není výjimkou.
Středně velké riziko výskytu klíšťat
Práce Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nespočívá jen v předpovědi počasí, jak se mylně někteří domnívají. Společnosti je užitečný mimo jiné právě i v souvislosti s varováním ohledně výskytu klíšťat. Právě ČHMÚ a Státní zdravotní ústav (SZÚ) sestavují na denní bázi takzvaný Index aktivity klíštěte. Zároveň varují, že je potřeba počítat s nejvyšším výskytem klíšťat právě mezi březnem a červnem daného roku. A právě horký čtvrtek, pátek i část soboty byly vyhodnoceny z pohledu indexu aktivity klíštěte na třetím stupni z pěti. Tedy středně velké riziko výskytu klíšťat na daném místě, které jsou připraveny napadnout hostitele.
Jak se bránit?
Zajímavostí je, že klíšťata nepoužívají k pohybu ani létání, ani skákání. Důvod je jednoduchý. Umí jen lézt. Přesto se jim povede zaútočit na lidskou populaci poměrně ve velkém měřítku. V dokumentu o klíšťatech, který byl vysílaný na Prima Zoom, dokonce informovali jeho tvůrci o padesátce tisíc Američanů ročně, kteří mají tu zkušenost s útokem klíšťat na vlastní kůži. Doslova. Zásadní tak je zvolit tu nejvhodnější obranu. Ta může mít formu aktivní i pasivní. Rozdělení na pasivní a aktivní obranu je čistě mé osobní. Konkrétní kroky jsou už ale doporučovány odborníky.
Aktivní a pasivní obrana
Aktivně se dá proti klíšťatům bojovat vhodným oblečením. Vhodné jsou například světlé a hladké kusy. Doporučují se dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv. Pomůže i repelentní přípravek. Styku s klíštětem také můžeme předejít. Nelehat si do trávy, držet se v přírodě vyhrazených cest a podobně.
Za pasivní obranu pak můžeme považovat tu „po boji“. A to je především důkladná kontrola celého těla. U dětí je mimo jiné vhodné zkontrolovat hlavu a vlasy. Obecně se pak doporučuje podpaží, třísla, podkolenní jamka a místa za ušima. Pokud se stane, že aktivní obrana nepomohla a klíště naleznete přisáté, můžete využít jednoduchý vizuální návod od SZÚ, jak správně klíště odstranit.
Pobytu v přírodě ale není třeba se bát. Je všeobecně známo, že čas v ní strávený prospívá psychické i fyzické stránce člověka. A pokud se navíc budeme řídit výše zmíněnými aktivními i pasivními radami, jak s klíšťaty zatočit, riziko nepříjemných důsledků snížíme na minimum.