Článek
Když jsem se v lednu seznámila s Pavlem, netušila jsem, že díky němu poznám, jak voní svět koní. Tenhle sympaťák je totiž koňák tělem i duší. O našem nečekaném seznámení v garáži na Smíchově jsem psala v tomto článku. Slovo dalo slovo a my vyrazili na přehlídku plemenných hřebců.
Letošní ročník byl výjimečný: Poprvé se tam představil hřebec jménem 3378 Diego. Tenhle krasavec je osmiletý slezský teplokrevník, narozený 23. dubna 2017 v Polsku, kde od tří let působil ve vozatajském sportu. Pavel ho přivezl do Česka 1. listopadu loňského roku a je tu jediným zástupcem svého plemene. Ostatní chovatelé v ČR totiž mají klisny. Černého hřebce tak čeká veselý a plodný život. „Volalo mi už asi dvacet lidí se zájmem o připuštění,“ usmívá se Pavel.

Diego
Diego není jen silný a krásný. Překvapí i svou povahou – je mazlivý, jemný a citlivý. Váží kolem 700 kilogramů a s Pavlem si rozumějí téměř beze slov. Je mezi nimi zvláštní mentální propojení.
Kůň, který rozdává radost
Na Diega se můžete přijet podívat kdokoliv, jen musíte dát dopředu vědět. Pavel slibuje, že hřebce zapřáhne do kočáru spolu s druhým koněm a povozí vás malebnou krajinou kolem Vranovské přehrady. Hradů, zámků a příběhů je tu víc než dost.
Pavel sní ještě dál. Jeho dlouholetá přítelkyně Marie Vaněčková má dceru s handicapem. Marianka se kvůli tomu do klasického kočáru nedostane. A tak začali plánovat pořízení bezbariérového kočáru, aby romantickou projížďku umožnili i lidem na vozíčku.

Marie a Marianka
Vlakvedoucí, gastronom, kočí
Pavel je muž mnoha profesí a stále na cestách. Jezdí jako vlakvedoucí na mezinárodních linkách a k tomu podniká v gastronomii. Ve volném čase se mění v kočího. Vozí svatby, slavnosti i výročí – vždy slavnostně oblečený, v obleku a cylindru. A samozřejmě s bičem. „Bič ale není nástroj trestu,“ vysvětluje. „Používám ho k nasměrování a pochvale koně,“ vyvrací časté mýty. S koňmi zapomene na pozemské starosti. A když slyší klapající podkovy, běhá mu mráz po zádech.

Pavel coby kočí
Koňská krev od dětství
Láska ke koním se u Pavla dědí. Prvního koně – hucula jménem URI – si pořídil už v patnácti letech. Později se věnoval chovu chladnokrevných koní.
Tady Pavla zastavím: Nerozumím totiž řeči jeho kmene. Pavel mi velmi stručně vysvětluje rozdíl: chladnokrevný kůň je pracovní, teplokrevný sportovní. Tak už jsem v obraze.

Diego a Pavel
V minulosti měl i stanici plemenných hřebců, kde působili i státní koně. Účastnil se přehlídek, výstav a soutěží.
Kolik stojí Diego?
Chovat koně rozhodně není levná záležitost. Třeba pořízení slezského teplokrevníka vyjde zhruba na 250 tisíc korun. Diego byl ale ještě o něco dražší. Pavel do budoucna plánuje založení Svazu chovatelů Slezského teplokrevníka v ČR.
Koňácká rodina
Láska ke koním spojuje i Pavlova bratra Petra s manželkou Aničkou. Ti ve své stáji chovají kolem dvaceti koní. Mezi nimi vyniká Kuky Vostrý. Je to národní šampion -NPS 2022, 2023, 2024 a TOP COB ICSR 2022, 2023 a 2024. Uf. Sice tomu úplně nerozumím, ale věřím, že tenhle Kůň je s velkým K:)

Kuky Vostrý
Koně na Staromáku nejsou týraní
Sympatický kočí se zastává koňských povozů v centru Prahy. Podle něj jsou tam koně pod přísným veterinárním dohledem, mají dostatek pohybu, vody a střídají se ve směnách. „Kočí se o ně starají dobře. Těch koní není třeba litovat,“ říká zkušeně a já mu věřím.