Článek
Automobil TATRA T-815 8×8 je určen jako tahač těžkých přívěsů a podvalníků typu P 32, P 50 a P 50 N pro převoz automobilní a tankové techniky na silnicích i v terénu. Při překonávání těžkého terénu je možné během jízdy měnit přetlak v pneumatikách. Vozidlo má zabudované zařízení na práci se sněhovým pluhem, buldozerovou radlicí a je vybaveno navíjecím zařízením pro vyprošťování. Tahač je vybaven roštem na upevnění stálé zátěže potřebné pro tahání těžkých přívěsů.
Tento gigantický náklaďák pochází z armádních zásob. Má relativně málo najeto, je plně pojízdný a připravený k okamžitému použití. Stačí jen vyměnit olej, natankovat a vyrazit.

Tatra
„Tatra zvládne každý terén,“ chválí několika tunový stroj Shackall. Je to obyčejný kluk s neobyčejným srdcem. Přezdívku dostal kdysi dávno, když dělal historický šerm. Pětačtyřicetiletý sympaťák miluje auta od malička. Proto když zjistil, že by mohl spojit svou vášeň se skutečnou pomocí, neváhal. Vedle své práce jeřábníka zorganizoval sbírku, vybral a koupil vhodné vozidlo a nyní se připravuje, aby ho osobně dopravil tam, kde bude nejvíc potřeba.
„Nechci dělat velká gesta. Chci prostě jen pomoct,“ říká Lukáš skromně.
První zastávku udělal v Řeporyjích, kde se setkal s přáteli, kteří se na terénní legendu složili. Za odměnu si tu mohli dát grilovanou klobásku, pokecat a poslechnout si muzikanty z „92. protipunkové brigády“. To je kytarové kvarteto, které tvoří Ernest Voltr, Sergiy Yakimchuk a Pepek + Námořník.

Pepek a Námořník
Hodně lidí si přišlo prohlédnout Tatru zblízka. A Shackall ji každému ochotně představil.
„Když se něco pokazí a je potřeba, technika rozhoduje o životě a smrti. A tahle Tatra může pomoct,“ vysvětloval Lukáš lidem, kteří se u stroje zastavovali. Někomu to nedalo a musel si vylézt do kabiny. Třeba já a Pepek. Můj kamarád, který mě do Řeporyjí pozval. S Pepkem jsme nedávno šli po stopách Járy Cimrmana. Více o našem putování najdete zde.

Pepek a Shackall
Tahle Tatra stála 450 tisíc korun. Každý mohl přispět podle svých možností a společně se podařilo vytvořit něco velkého. Od května bude Tatra na Ukrajině sloužit k větší mobilitě vojáků i humanitárních pracovníků, kteří denně pracují v těžkých podmínkách na frontě. Díky jejím schopnostem - zdolávat terén a převážet těžké náklady - může zachránit životy.

Shackall představuje Tatru
V Řeporyjích se nikdo nehádal o politice. Šlo jen o obyčejnou lidskou pomoc. Někdy stačí odvaha jednoho člověka, aby se rozběhl příběh, který může změnit osudy jiných. Lukáš „Shackall“ Janata ukazuje, že i velké věci začínají malým rozhodnutím: nevzdat to a pomoct. Lukášovi přeji šťastnou cestu a těším se na jeho další životní výzvu.