Článek
Narodila se 10. ledna 1815 jako dcera slavného básníka Lorda Byrona a jeho ženy, spisovatelky ze šlechtického rodu, Anny Isabelly Milbanke. Lord Byron nemohl přenést přes srdce, že se mu narodila dcera a nikoli syn a od své rodiny odešel.
Zemřel, když Adě bylo 8 let, aniž by ji od jejího narození spatřil. Její matka zahořkla a zakázala Adě o otci mluvit. Nenávist Anny Isabelly k Lordu Byronovi přerostla do takových rozměrů, že Adě zakazovala studium literatury a poezie a vedla ji pouze ke studiu matematiky. Chtěla tak eliminovat literární sklony své dcery a izolovat ji od slavného otce.
Avšak Ada milovala literaturu a matematiku stejně, nazývala oba obory poetickými vědami. Už jako teenagerka projevovala velké matematické nadání a své dovednosti neustále rozvíjela. Později se spřátelila s britským matematikem Charlesem Babbagem. Ten byl unešen tím, že se o něj zajímá mladá a inteligentní žena, a tak ji pozval, aby jí ukázal svůj prototyp diferenciálního stroje. A Ada ho velice překvapila svým intelektem a analytickými dovednostmi.
V letech 1842-43 po dobu 9 měsíců překládala článek italského matematika o funkci Babbagova analytického přístroje. Mnoho jiných matematiků se k překladu a rozboru toho, jak se liší analytický přístroj od své starší verze, od diferenciálního přístroje a také na vysvětlení všech jeho funkcí neodvažovalo, ale mladá Ada ano. Během práce na překladu si dělala poznámky, které ovšem byly třikrát delší, než článek samotný. V těchto svých poznámkách navrhovala způsob naprogramování metody výpočtu sekvence Bernoulino čísla, čímž vytvořila první programovací algoritmus. Rovněž navrhla několik zlepšení na fungování a opravila nesrovnalosti, které by fungování stroje bránily.
Ada následně financovala vývoj tohoto přístroje. Její poznámky a způsob programování výpočtů se staly slavnější než samotný článek. A Ada se stala respektovanou matematičkou, bez níž by první počítač světa nevznikl.
Stala se tak první programátorkou a spolutvůrkyní prvního počítače světa. V duchu poetické vědy předpovídala, že se počítače budou užívat ke komponování hudby a malování obrazů, ale že nebudou schopni tvořivého myšlení, neboť budou omezeni tím, jak je lidé naprogramují.
Zemřela ve 36 letech na rakovinu dělohy.
Citáty Ady Lovelace:
„Představivost je přednášková fakulta. To je to, co proniká do neviditelných světů kolem nás, světů vědy.“
„Můžeme nejlépe říci, že analytický motor splétá algebraické vzory stejně jako žakárový tkalcovský stav tká květy a listy.“
Zdroj:
Walter Isaacson, Inovators