Článek
Zvláštní dívka s vášní pro čísla
Henrietta Howland Robinson Green, známá jako Hetty Green, se narodila v roce 1834 v rodině kvakerů v americkém státě Massachusetts. Už jako malá četla finanční rubriky novin otcovy firmy a v 13 letech vedla její účetnictví. Když v roce 1865 zdědila po rodičích a tetě zhruba 5 milionů dolarů (ekvivalent dnešních asi 90–100 milionů USD), nezačala je rozhazovat. Naopak – roztočila je jako startovní kapitál svého finančního impéria.
Na vrcholu své kariéry vlastnila majetek v odhadované výši 100 až 200 milionů dolarů, což by dnes odpovídalo přibližně 3 až 6 miliardám dolarů. Tím se stala nejbohatší ženou své doby – a jednou z nejbohatších osob vůbec.
„Rozuměla financím líp než všichni muži v jejím okolí – a nenáviděli ji za to,“ napsal později New York Times.
Jak investovala: Chladná hlava, železná logika
Hetty Green byla známá svým extrémně konzervativním a analytickým přístupem. V době, kdy jiní spekulovali s akciemi nebo riskovali na trhu s komoditami, ona sáhla po státních dluhopisech (zejména unijních z občanské války), investovala do železnic a nemovitostí a osobních půjček s vysokým zajištěním.
Hetty se nebála a nakupovala během krizí. Když všichni prodávali v panice, ona nakupovala levně a trpělivě čekala na růst, během mnoha krizí dokázala zachovat chladnou hlavu a jít proti davu.Měla perfektní paměť, znala čísla, termíny i historie firem nazpaměť. Půjčovala městům i bankám, např. městu New York půjčila během finanční krize roku 1907 jeden milion dolarů, aby zachránila jeho rozpočet – samozřejmě s úrokem a zajištěním v podobě městských dluhopisů.
„Nikdy se neinvestuje s emocemi. Jen s daty a rozumem,“ prohlásila.
Nejslavnější lakomkyně Ameriky
Kromě finančního génia byla Hetty Green nechvalně známá také svou legendární šetrností, která hraničila s patologickou lakotou. Celý život nosila jedny černé šaty, které si sama opravovala. Měnila je pouze, když se úplně rozpadly, jedla studené ovesné kaše, protože nechtěla plýtvat penězi na ohřívání. Nechtěla platit daně z nemovitostí, a tak nebydlela ve vlastním domě, ale přespávala s dětmi v levných penzionech. Její nejznámější „úspora“ byla tragická – když si její syn zranil nohu, Hetty tak dlouho hledala bezplatnou péči pro chudé, až mu museli nohu amputovat.
Nenáviděná i obdivovaná
Mužský svět financí ji považoval za vetřelce – nejen kvůli jejím úspěchům, ale i proto, že jim nedovolila ji ovládat. Nikdy nepracovala pro žádnou banku ani firmu – rozhodovala se sama a na základě vlastních výpočtů.
Smrt tiché miliardářky
Hetty Green zemřela v roce 1916 ve věku 81 let. Zanechala po sobě dvě děti a obrovské dědictví. Její majetek byl rozdělen mezi syna a dceru – syn Ned žil opakem jejího stylu: investoval do luxusu a známých hotelů.
Dnes je Hetty Green připomínána jako jedna z nejvlivnějších investorek historie, i když nikdy nezaložila firmu ani nevystupovala na veřejnosti.
Zdroje:
- Investopedia: Hetty Green: The Witch of Wall Street
- Smithsonian Magazine: Hetty Green: America's Witch of Wall Street
- New York Times Archive (1916): Hetty Green Dead; Millionaire Was 81
- Biography.com: Hetty Green Biography
- The Atlantic: The Richest Woman in America – And the Most Miserly