Hlavní obsah
Lidé a společnost

Gerty Cori: pražská biochemička, která změnila světovou vědu

Foto: Ilustrace Gerty Cori, vygenerovaná pomocí umělé inteligence (ChatGPT), 2025.

Narodila se v Praze, čelila předsudkům, diskriminaci i rakovině. Přesto se stala první ženou, která získala Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Gerty Cori psala dějiny vědy – s pipetou v jedné ruce a nezlomnou vůlí v druhé.

Článek

Z Prahy do Ameriky: za vědou i svobodou

Gerty Cori, rozená Radnitzová, přišla na svět 15. srpna 1896 v Praze a pocházela z dobře situované židovské rodiny – její otec byl chemik a ředitel cukrovaru. Vzdělání bylo v rodině prioritou, a tak Gerty už od dětství rozvíjela svůj talent a vášeň pro vědu, zejména biologii a chemii.

Vystudovala medicínu na německé univerzitě v Praze a už během studií se seznámila se svým spolužákem Carlem Corim. Spojoval je nejen hluboký vztah, ale také společná láska k vědě. I přes odpor Carlových rodičů – kvůli Gertinu židovskému původu – se vzali a v roce 1922 společně emigrovali do USA, kde našli nejen nový domov, ale i vědeckou svobodu.

Věda na druhé koleji – ale jen na oko

Přestože byla Gerty talentovaná a publikovala už od svých prvních let v Americe (mj. o hormonech štítné žlázy nebo účincích rentgenového záření), její vědecká dráha nebyla jednoduchá. Kvůli svému pohlaví a původu jí bylo systematicky odpíráno postavení odpovídající jejím schopnostem, a byla placena méně než její manžel, i když na výzkumech pracovali bok po boku.

Carl Cori ji ale nikdy neodsouval – naopak ji podporoval a přiznával její zásluhy. Společně se v roce 1936 proslavili objevem tzv. Coriho cyklu – procesu, jakým tělo přeměňuje glykogen na glukózu a zpět, čímž zajišťuje zásobení svalů energií.

Dnes se díky nim učí budoucí lékaři o „Coriho nemoci“ – poruchách metabolismu glykogenu, které mohou vést k vážným zdravotním problémům. Jejich výzkum tak dodnes zachraňuje životy.

V roce 1947 získala Gerty Cori Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství, spolu se svým manželem a argentinským vědcem Bernandem Houssayem. Stala se tak první ženou, která Nobelovu cenu v tomto oboru kdy obdržela a teprve třetí ženou v historii, která byla oceněna Nobelovou cenou za vědu vůbec (po Marie Curie a Irène Joliot-Curie).

Navzdory tomuto obrovskému uznání stále čelila předsudkům a jen pomalu stoupala akademickým žebříčkem. V St. Louis se stala profesorkou biochemie – ale trvalo to roky.

Vědkyně až do posledního dechu

Gerty Cori byla pověstná svou pečlivostí, přesností a analytickým myšlením. Nikdy se nesmířila s tím, že by byla „jen manželkou slavného vědce“. Byla plnohodnotnou výzkumnicí, která dovedla formulovat hypotézy, navrhovat experimenty i interpretovat výsledky.

V roce 1947, v témže roce, kdy získala Nobelovu cenu, jí byla diagnostikována rakovina kostní dřeně. Přesto pracovala dál. Až do své smrti v roce 1957, ve věku 61 let, pokračovala ve výzkumu – slabá, nemocná, ale nezlomná.

„Pro vědce jsou nezapomenutelné ty vzácné okamžiky jeho života, kdy po letech tvrdé práce se tajemství skrytá pod povrchem náhle zvedají, až se v jasném a krásném světle objeví ta skrytá tajemství.“ – Gerty Cori

Dnes je Gerty Cori připomínána jako pionýrka ženské vědy. Nejenže přinesla zásadní poznatky v oblasti biochemie, ale prolomila bariéry, které ženám v první polovině 20. století bránily vědecky růst.

Byla vědkyní, manželkou, přistěhovalkyní, bojovnicí – a především inspirací pro generace žen, které si troufly snít o světě vědy.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz