Hlavní obsah

Anna Henryka Pustowójtówna: Hrdinka Lednového povstání

Foto: dladziedzictwa.org

Anna pózuje pařížským fotografům ve své uniformě

Když jí bylo 20 let, vedla v přestrojení za muže jednotky bojující v polském povstání proti Rusku. To, že jako žena vedla muže do boje fascinovala Evropu a stala se jednou z jejích nejznámějších žen.

Článek

Anna Henryka Pustowójtówna se narodila 26. července 1838 do rodiny ruského generála s maďarskými kořeny a polské matky. Vyrůstala ve východním Polsku, které bylo pod nadvládou carského Ruska. Navzdory svému smíšenému původu se cítila Polkou a již od mládí toužila po nezávislosti své země. Aktivně se zapojila do polských národnostních organizací a účastnila se demonstrací za svobodu a nezávislost na Rusku. Jako dcera ruského generála však byla pod drobnohledem carských úřadů. Kvůli svým protiruským postojům byla zatčena a uvězněna v ortodoxním klášteře na Ukrajině. To ji ale nezlomilo – v přestrojení za muže uprchla z kláštera do Moldávie a následně se vrátila zpět do Polska.

Hrdinka Lednového povstání

Prvního ledna 1863 si dvacetiletá Anna ostříhala vlasy, oblékla mužské šaty a pod falešným jménem Michal Smok se přidala k polské povstalecké jednotce bojující v Lednovém povstání proti Rusku. Během bojů, které trvaly několik měsíců, proslula svou odvahou a stala se blízkou spolupracovnicí generála Mariana Langiewicze, jednoho z hlavních vůdců povstání. Generál si Annu oblíbil a svěřoval jí důležité mise. Jako velitelka vedla povstalecké jednotky do několika bitev, přičemž její vojáci netušili, že je žena. Anna byla obdivována pro své vůdčí schopnosti a oddanost polské věci.

Porážka povstání a nový život ve Francii

Přes dílčí vítězství povstání nakonec selhalo. Ruské síly postupně převzaly kontrolu nad polským územím. Anna během jedné z bitev padla do zajetí, byla odhalena její ženská identita a následně byla uvězněna v Krakově. Podařilo se jí ale utéci a emigrovat do Paříže, neboť v rodném Polsku by ji pod ruskou nadvládou čekala deportace na Sibiř, anebo smrt.

Její příběh se rychle stal senzací po celé Evropě. Noviny o ní psaly jako o neohrožené hrdince, zveřejňovaly její portréty a přinášely svědectví jejích spolubojovníků. Anna Henryka Pustowójtówna se stala jednou z nejznámějších žen své doby.

Odkaz a konec života

Anna zemřela náhle na srdeční slabost ve svém pařížském bytě 2. května 1881 ve věku pouhých 43 let. Přestože její život byl krátký, zanechala za sebou inspirující odkaz odvahy a odhodlání, který rezonuje dodnes.

Zdroje:

  • Henryka Pustowójtówna (1838–1881) – Leksykon – Teatr NN
  • Anna Henryka Pustowójtówna – bohaterka powstania styczniowego Polskie Radio 24

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz