Článek
Když v roce 1951 náhle zemřel primátor Ottawy, Charlotte Whitton – do té doby hlavní městská kontrolorka – převzala jeho funkci. Stala se tak nejen první ženou ve vedení kanadské metropole, ale také jednou z nejvýraznějších osobností kanadské politiky 20. století. Její kariéra byla plná odhodlání, ostrého humoru a neochvějné víry v rovnost žen a mužů.
Začátky plné ambicí
Charlotte Whitton se narodila 8. března 1896 v Ontariu jako dcera obchodníka, který byl většinu roku mimo domov. Dětství tak strávila převážně s matkou a sourozenci. Ve škole vynikala, a podle sestry Kate dokonce začala mluvit už v devíti měsících – a prý nikdy nepřestala.
Byla nesmírně soutěživá a ambiciózní. Díky své píli byla přijata na Queen’s University, kde excelovala ve studiu a hrála ženský hokej. Stala se nejrychlejší bruslařkou ligy a zároveň první ženou, která přispívala do univerzitních novin Queen’s Journal.
Po absolvování v roce 1918 se přestěhovala do Toronta a nastoupila do Výboru sociální péče, kde poznala svou životní partnerku Margaret Grier. Ačkoliv jejich vztah nikdy nebyl veřejně přiznán, žily spolu až do Margaretiny smrti v roce 1947. Whitton se později opakovaně stávala terčem spekulací ohledně své sexuální orientace – v době, kdy to mohlo vážně ohrozit politickou kariéru.
Boj za děti, ženy a město
V roce 1922 začala pracovat jako sekretářka Thomase Lawa a o čtyři roky později převzala vedení Kanadského programu pro péči o děti. V této funkci se silně angažovala v reformách zákonů týkajících se dětské péče a práv žen. Psala články, přednášela, lobbovala, a především – neustupovala.
V roce 1950 byla zvolena hlavní kontrolorkou Ottawy a o rok později, po smrti starosty E. A. Goodwina, převzala jeho úřad. Ve funkci se zaměřila na oddlužení města, snižování daní a celkovou modernizaci Ottawy. Neúspěšně kandidovala do parlamentu, ale v roce 1960 se znovu stala primátorkou – a post obhájila i v následujícím volebním období.
Po ukončení mandátu si mnozí mysleli, že její vliv skončil. Opak byl pravdou. Psala politické komentáře, měla vlastní televizní talk show Dear Charlotte, a znovu vstoupila do politiky jako radní pro městský kapitál.
Tvrdohlavost jako zbraň
Charlotte Whitton byla známá svou tvrdohlavostí, vtipem a schopností bavit i odzbrojit publikum. Často čelila sexismu a narážkám ze strany mužských kolegů, ale nikdy se nevzdala. Svůj ostrý jazyk dokázala proměnit v nástroj obrany i přesvědčování.
Ačkoliv celý život zasvětila práci a politice, zůstala hluboce loajální svému soukromí. Její osobní život byl dlouho předmětem spekulací, ale Charlotte se k nim nikdy veřejně nevyjádřila.
Zemřela 25. ledna 1975 a byla pochována vedle Margaret Grier na hřbitově v Ontariu. Její odkaz dnes připomínají nejen její zásluhy v politice, ale i odhodlání měnit svět kolem sebe – bez ohledu na předsudky.
Citát Charlotte Whitton:
„Cokoli, co ženy dělají, musí dělat dvakrát tak dobře jako muži, aby dosáhly stejného uznání. Naštěstí to není tak těžké.“
Zdroje:
- The Canadian Encyclopedia – Charlotte Whitton
https://www.thecanadianencyclopedia.ca/en/article/charlotte-whitton - Library and Archives Canada – Charlotte Whitton fonds
https://collectionscanada.gc.ca - National Film Board of Canada – Dokumentární film Miss Whitton (1975)
- Ottawa Citizen – Looking back at Charlotte Whitton, Ottawa’s first female mayor
https://ottawacitizen.com/news/local-news/looking-back-at-charlotte-whitton - CBC Archives – Rozhovory a televizní vystoupení Charlotte Whitton
https://cbc.ca/archives