Hlavní obsah

Jak jsem se naučil/a milovat minimalistický život: Moje cesta k větší svobodě

Dnes bych se s vámi chtěl/a podělit o něco velmi osobního – o to, jak jsem se vydal/a na cestu minimalistického života a jak mi to změnilo život.

Článek

Ne, nebudu vám říkat, abyste vyhodili všechno, co vlastníte, nebo žili v prázdném bytě. Spíš bych chtěl/a ukázat, jak i malé kroky mohou vést k většímu klidu a svobodě.

Proč jsem začal/a s minimalismem?

Všechno to začalo před dvěma lety, když jsem si uvědomil/a, že můj život je plný „věcí“. Můj byt byl přeplněný, můj rozvrh přecpaný a moje hlava neustále zaměstnaná. Cítil/a jsem se unavený/á, přetížený/á a trochu ztracený/á. Pak jsem narazil/a na knihu „Život jako minimalisté“ od Josha Beckera a rozhodl/a se to zkusit.

Co je pro mě minimalismus?

Minimalismus pro mě není o tom, kolik věcí vlastním, ale o tom, jak mi ty věci slouží. Je to o tom, zbavit se všeho, co mi nepřináší radost nebo hodnotu, a soustředit se na to, co je skutečně důležité. Je to o vytváření prostoru – fyzického, mentálního i emocionálního.

Jak jsem začal/a?

  1. Začal/a jsem s úklidem
    Prvním krokem bylo zbavit se věcí, které jsem nepoužíval/a. Prošel/a jsem si šatník, knihy, kuchyňské spotřebiče a poličky plné „vzpomínek“. Zeptal/a jsem se u každé věci: Používám to? Potřebuji to? Dělá mi to radost? Pokud ne, šlo to pryč.
  2. Zjednodušil/a jsem svůj rozvrh
    Uvědomil/a jsem si, že nepotřebuji být neustále zaneprázdněný/á. Začal/a jsem říkat „ne“ věcem, které mi nepřinášely radost nebo hodnotu. Místo toho jsem si udělal/a čas na věci, které mě naplňují – čtení, procházky, čas s přáteli.
  3. Zaměřil/a jsem se na kvalitu, ne kvantitu
    Místo toho, abych kupoval/a levné věci, které se rychle rozbijí, začal/a jsem investovat do kvalitních produktů, které vydrží. To platí nejen pro oblečení, ale i pro vztahy a zážitky.

Co mi to přineslo?

  • Více času: Nemusím trávit hodiny úklidem nebo hledáním věcí.
  • Více peněz: Když nekupuji zbytečnosti, ušetřím.
  • Více klidu: Můj domov je teď místem, kde se cítím uvolněně a šťastně.
  • Více svobody: Uvědomil/a jsem si, že štěstí nezávisí na věcech, ale na zážitcích a vztazích.

Tipy pro začátek

  1. Začněte malými kroky: Nemusíte hned vyhazovat polovinu svého majetku. Začněte jednou místností nebo jednou kategorií (třeba oblečení).
  2. Ptejte se sami sebe: U každé věci se zeptejte – Opravdu to potřebuji?
  3. Soustřeďte se na zážitky: Místo nakupování věcí investujte do zážitků – cestování, koncerty, čas s přáteli.

Závěr

Minimalismus mi ukázal, že méně může znamenat více. Více času, více klidu, více svobody. Neříkám, že je to cesta pro každého, ale pokud se cítíte přetížení/í nebo ztracení/í, možná stojí za to to zkusit.

A co vy? Uvažovali jste někdy o minimalismu? Nebo už jste na této cestě? Podělte se o své zkušenosti v komentářích – ráda si je přečtu! 😊

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz