Hlavní obsah
Lidé a společnost

Od smrti princezny Diany uplyne koncem srpna již 27 let. Zbytečná smrt následkem přestupků

Foto: Pixabay

Diana Spencer a Dodi Al-Fayed zemřeli kvůli nerespektování základních dopravních předpisů ze strany jejich řidiče i své vlastní.

Poslední srpnový den uplyne již 27 let od tragické nehody hotelového mercedesu třídy S v pařížském tunelu. Tato nehoda by zapadla mezi další, podobně tragické dopravní nehody, kdyby její účastnicí nebyla jedna z top osobností té doby.

Článek

Každý, kdo tehdy již bral rozum, si asi pamatuje, kde a při jaké činnosti, ho zastihla zpráva o smrti princezny Diany.

Je to podobné u všech klíčových událostí, jejichž hlavní děj se odehrál nenadále v jeden den. (např. útok na WTC z 11.9.2001)

Významné milníky se nám prostě vryjí do paměti a následně pak u nás vyvolávají různé asociace, které už jsou u každého individuální. Onen tragický srpnový den roku 1997 si tedy já osobně spojím vždy s chlapci jdoucími smutně, ale statečně, za rakví své matky. Tehdy patnáctiletý William a dvanáctiletý Harry asi dojali nejen mě. Takto, jako roztomilá, smutná dítka, si je nejspíše pamatují miliony lidí po celém světě.

Ačkoliv v roce 1997 prakticky neexistovaly sociální sítě, tak sociální vliv osobnosti princezny Diany byl až neuvěřitelný. Byla miláčkem davů na celém světě. Nebylo snad živáčka, kdo by ji neznal. Něco jako, dnes fenomén, Ronaldo. Za obrovskou popularitou stála z valné části její sociální inteligence. Uměla vystupovat autenticky, bezprostředně a sílu své osobnosti navíc využívala pro charitu. Její mediální obraz nenarušil ani rozvod s princem Charlesem (dnes již král Karel III). V této souvislosti se totiž jevila spíše jako oběť.

Teprve její románek s egyptským filmovým producentem a obchodníkem Dodim Al- Fayedem někteří její příznivci nechtěli přijmout. Představovali by si pro svůj idol někoho více tradičního…řekněme raději někoho z britské aristokracie.

Tento románek ovšem trval jenom šest týdnů a mnozí příznivci konspiračních teorií tvrdí, že stál za smrtí obou milenců.

Údajně se na nehodě, při které dne 31.8.1997 zahynuli Diana s Dodim a jejich řidičem, podílely tajné služby z důvodu, aby Diana nediskreditovala královskou rodinu svým novým vztahem, a dokonce svým údajným těhotenstvím, jehož výsledkem by byl nevlastní muslimský sourozenec Williama a Harryho.

Tyto teorie živil až do své smrti v loňském roce Mohamed Al-Fayed, otec Dodiho.

Nic z nich se ovšem neprokázalo. Diana těhotná tehdy nebyla a celý sled událostí byl ten den tak překotný a nenadálý, že by nešlo nic podobného zorganizovat.

Ostatně ve světle současných událostí kolem prince Harryho se jeví podobný motiv tajných služeb jako poněkud úsměvný.

K čemu tedy tehdy přesně došlo? Večer 30.8.1997 jela Diana s Dodim z jeho pařížského apartmánu do jisté restaurace kde měli rezervaci. Cestou si ale všimli, že je sledují paparazzi na skůtrech a tak se rozhodli povečeřet v hotelu Ritz. Tam vymyslel Dodi, že pošle jedno auto jako návnadu pro novináře a sami pak odejdou zadním vchodem. Range rover tedy odjel od hotelu prázdný a někteří paparazzi za ním. Jiní paparazzi ale na lest neskočili a vyjeli tak 20 minut po půlnoci i za hotelovým mercedesem, ve kterém pár skutečně byl.

A zde se dostáváme ke zcela banálním příčinám celé tragédie. Řidič mercedesu byl pod vlivem alkoholu. Měl v krvi více, jak 1,7 promile, ale někde se uvádí až dvojnásobek této hodnoty, a navíc byl pod vlivem antidepresiv. Jednoznačně chyba řidiče. Do tunelu nedaleko hotelu Ritz vjel mercedes rychlostí cca 150 km/ h ve snaze setřást paparazzi na skútrech. Rychlost zcela nepřiměřená, především ke stavu řidiče. V tunelu, po brždění, ztratil řidič kontrolu nad vozem, narazil do pravé zdi, od které byl odražen do mostního pilíře. Náraz v rychlosti přes 100 km/h byl sice obrovský, ale dal by se v luxusním Mercedesu přežít. To by ovšem musela dvojice dbát dopravních předpisů a užít bezpečnostní pásy. Jediný přeživší z vozu, bodyguard, který navíc seděl na přední sedačce, je právě použil.

Tedy za svou smrt si z velké části mohla osádka vozu sama. Jednak s opilým řidičem, na kterém to muselo být znát, nemusela dvojice vůbec jet, dále ani nemusela akceptovat jeho riskantní jízdu a také měla použít bezpečnostní pásy, jak ukládá zákon.

Pocit jakési výjimečnosti a nadřazenosti běžným smrtelníkům byl tedy nejspíše důvodem, proč osud dotyčným důrazně připomněl, že přes všechna svá privilegia mezi smrtelníky stále patří. Při prudkém nárazu do přední sedačky se Dodi zabil na místě, stejně jako opilý řidič. Diana utrpěla na první pohled neviditelná zranění, z nichž smrtelné bylo natržení žíly mezi srdcem a plícemi s masivním krvácením.

Patolog Richard Shepherd popsal její zranění jako výjimečné a těžko zjistitelné a rovněž vyjádřil své přesvědčení, že by k němu nedošlo, kdyby byla princezna Diana připoutána bezpečnostním pasem.

Zdroje: kniha od Andrew Mortona: Diana

Dokumentární film „Princezna“, režie: Ed Perkins (2022)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz