Článek
Vyhynutí hrozí například mnoha evropským rybám, obojživelníkům a ptákům. Mezi lety 1990 a 2021 došlo k 36% poklesu počtu ptáků zemědělské krajiny. Téměř 50 % evropských populací ryb a obojživelníků je ve špatném stavu, který se nadále zhoršuje. Oni volit nemohou, potřebují náš hlas. To, jak dopadnou volby do Evropského parlamentu, je pro jejich přežití klíčové.
Co může EU pro přírodu udělat?
Skvělým příkladem toho, co EU pro naši přírodu dělá, je například opatření Natura 2000, které vytyčuje síť chráněných území. Tato síť pokrývá více než 18 % plochy EU a zahrnuje přes 27 500 lokalit, které musí země podle právních předpisů EU spravovat a chránit, aby bylo zajištěno dlouhodobé přežití druhů a stanovišť, které se v nich nacházejí. Ne vždy se to plnohodnotně daří, ale to je spíše chyba českých úřadů, a ne Evropské unie.
Evropská unie také zavedla řadu zákonů, kterých cílem je zastavit nebo omezit lov a nadměrné využívání rostlin a živočichů, aby tak ochránila konkrétní druhy před vyhynutím. Podařilo se takto zachránit například bobra evropského. V první polovině 20. století žilo v Evropě už jen několik tisíc bobrů. Dnes jich je více než 1,2 milionu. EU vyhlásila bobra za chráněný druh, což znamenalo omezení jeho lovu. Kromě toho také podporovala projekty, díky nimž se podařilo opravit bobří biotopy.
Zachraň bobra, pomůžeš i lidem!
Ochránění bobrů před vyhynutím přináší širší výhody, které přesahují přežití druhu. Bobři například staví na řekách hráze, které zpomalují proudění vody, což vede ke zvýšení zásob vody v korytě nebo v záplavové oblasti. Tato zásoba vody může pomoci snížit dopad sucha na místní oblasti a populace. Bobří jezírka také fungují jako filtr, zachycují sedimenty a činí naši vodu čistší.
Ochrana přírody je také dostupným a praktickým způsobem, jak chránit lidi před extrémním počasím a snížit emise skleníkových plynů, které přispívají ke změně klimatu. Investice do přírody je investicí do budoucnosti. EU odhaduje, že obnova přírody přináší návratnost 8 až 38 eur za každé investované euro.
Teď nemůžeme s ochranou přírody povolit!
Přestože bylo dosaženo pokroku, mnoho chráněných druhů a stanovišť stále není dostatečně chráněno a populace mnoha druhů nadále klesají alarmujícím tempem. Je třeba zajistit důsledné prosazování environmentální legislativy Evropskou komisí. Aby byla síť Natura 2000 ekologicky koherentní a dobře propojená, je třeba právně chránit a efektivně spravovat další oblasti v každém členském státě.
Kromě toho potřebujeme zastavit dotování škodlivých zemědělských postupů v krajinách EU, i dalších praktik, které poškozují biodiverzitu a přírodu. Členské státy mají povinnost již v roce 2027 tyto škodlivé dotace identifikovat a postupně je omezit a přesměrovat na ochranu a obnovu přírody. Právě nově zvolení europoslanci a Komise budou spolurozhodovat o novém evropském rozpočtu a o tom, kolik financí se investuje do ochrany přírody.
Aktuálně hojně debatovaný Zákon o obnově přírody, který stále čeká na schválení členskými státy, by mohl být klíčovým nástrojem pro další pokrok v obnově přírody v Evropě. Tento zákon si klade za cíl obnovit alespoň 20 % území a mořských oblastí EU do roku 2030. Aby byl zákon účinný, bude potřebovat dostatečné financování, mechanismy prosazování a podporu Evropského parlamentu a Evropské komise.
Navíc Evropská unie nemyslí jen na své přírodní bohatství a jeho zachování, ale i na vliv evropských spotřebitelů na globální ekosystémy jako jsou například pralesy v Amazonii, Kongu nebo Indonésii. Proto přijala zákon proti odlesňování, který má zajistit, že se od prosince 2024 budou komodity jako palmový olej, sója, hovězí maso, čokoláda, káva, dřevo nebo kaučuk prověřovat, aby bylo zajištěno, že při jejich produkci nedošlo k ničení těch nejcennějších ekosystémů na naší planetě.
Volby do Evropského parlamentu jsou klíčové pro budoucnost ochrany přírody a živočichů v Evropě. Zvolením zástupců, kteří podporují ochranu životního prostředí, můžeme zajistit, že Evropská unie bude i nadále podnikat potřebné kroky k ochraně našeho přírodního dědictví a biodiverzity. Bez podpory a angažovanosti občanů může dojít k oslabení legislativy a opatření, která jsou nezbytná pro ochranu naší přírody. Volby jsou příležitostí, jak ovlivnit směr, kterým se EU vydá, a zajistit, aby ochrana životního prostředí zůstala prioritou.