Hlavní obsah
Zdraví

Doufal jsem, že léto přinese úlevu. Místo toho mě teď alergie sejmula nejvíc

Foto: Halflink (chatGPT)

Jaro je dávno pryč, ale alergici teprve trpí naplno. Červenec je vrcholem pylové sezóny — a my se topíme v kapesnících i otázkách, co to sakra kvete.

Článek

Každý červenec jsem z toho překvapený. Jaro dávno za námi, kvetou už jen růže v předzahrádkách, i šeříky dosmrděly. A mě se spustí ta nejhorší alergická rýma za celý rok. Chvílemi skoro nemůžu řídit, vyčistím si nos a než odložím kapesník, už mě šimrá další kapka vodovaté rýmy. Záchvaty kýchání neberou k pobavení neznalých konce. Jedinou útěchou je mi pár kolegů v práci, kteří mají stejnou zkušenost a taky vždycky nějakou tu tabletku navíc.

Tak co to, doháje, může vprostřed července tady u nás kvést, že před tím neuteču? Bříza, topol, lípa - všechno, co mi vyšlo v testech už i tady v chladnějších oblastech doznívá. V době hlubokého výzkumu v každé kapse by byl hřích nechat mé otázky jen řečnické. Nějaké to zaklení je občas úlevné, ale tohle trvá dlouho a je to až příliš intenzivní.

Největší omyl je podle všeho ten, že pomine jaro, nevidíme květy, a tak považujeme pylovou sezónu za skončenou. Jenže ouha. Ona trvá od února do října a červenec je špičkou pro mnohé trávy a byliny. Kvete všechno, třeba i žito – i když nemá stylové červené sukýnky jako mák.

Dál tomu nepomáhá počasí. Zatímco na jaře bývá dobrým zvykem, že všechen ten sajrajt (excuse my french) spláchne tu a tam aprílový deštík, v červenci je sucho a větrno. Tady se dá mluvit i o vlivu měnícího se klimatu, protože bývá tepleji a sušeji, než dříve, což má vliv nejen na mechanické šíření pylů. Ony totiž také rostou některé rostliny mnohem déle a často i výše, než bylo ještě před pár lety běžné. Takže útěk do hor nemusí utrpení vyřešit dokonale.

Co se s tím, resp. proti tomu dá dělat? Se zálibou koukám na zbytky covidových respirátorů za mnou, ale to je samozřejmě rada za zlatého bludišťáka, podobně jako větrat jen po dešti. Můžete sledovat pylové zpravodajství a nechat se otestovat na konkrétnější rostliny z těch, které teď kvetou. Nebude vám lépe, ale budete méně zaskočení.

Připravit se pak dá i léčbou před sezónou, svého druhu vakcinací – nechci tady ale z výzkumu v naší kanceláři dělat závěry o úspěšnosti takové léčby. Zeptejte se svého alergologa. Ruku na srdce – od té doby co se prodávají antihistaminika bez předpisu, kdy jste ho naposledy navštívili? Já když jsem byl poprvé u odvodu, než je rok na to zrušili. Tak se třeba potkáme v čekárně.

Zdroj: proalergiky.cz, pylovasluzba.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz